Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2020-2021 Bahar Dönemi Lisansüstü Başvuruları

0
1050

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2020-2021 Bahar Dönemi lisansüstü başvuruları başladı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri 2020-2021 Bahar Dönemi yüksek lisans ve doktora başvuruları devam etmektedir.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi yüksek lisans ve doktora başvuruları için Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri başvuru süreçleri hakkında bilgilendirmeleri aşağıda bulabilirsiniz:

“Üniversitemiz Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerine aşağıda isimleri yazılı anabilim dallarına 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi alınacaktır. Başvurular, 25 Ocak-04 Şubat 2021 tarihleri arasında http://w3.beun.edu.tr adresinden online yapılacaktır. İlgililere duyurulur. (Başvurular 04 Şubat Perşembe günü saat 17.00’kadar yapılabilecektir.)”

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Enstitüleri Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları

YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI

 • Lisans Diplomasına sahip olmak,
 • Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde en az 55 standart puan almış olmak. (Ales Puan geçerlilik süresi 5 (beş) yıldır.) Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına yapılacak başvurularda ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz.
 • %100 İngilizce Yüksek Lisans Programlarına başvurularda adayların Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil (İngilizce) sınavlarından en az 55 puan veya ÖSYM yönetim kurulu tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil (İngilizce) sınavlarından bu puan muadili bir puan alınması zorunludur.
 • Milli Sporcu olma koşulu ile alınacak olan yüksek lisans başvurularında “Milli Sporcu Belgesine” sahip olmak.

DOKTORA PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI

 • Lisans veya tezli yüksek lisans diplomasına veya geçici mezuniyet belgesine, hazırlık sınıfları hariç en az 10 yarıyıl süreli Tıp, Diş Hekimliği ve Veteriner Fakülteleri diplomasına , Eczacılık ve Fen Fakülteleri lisans veya yüksek lisans derecesine veya Sağlık Bakanlığı’nca düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında kazanılan uzmanlık yetkisine sahip olmak,
 • Adayların anadilleri dışında Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavlarından en az 55 puan veya ÖSYM yönetim kurulu tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından bu puan muadili bir puan alınması zorunludur. (YDL Puan geçerlilik süresi 5 (beş) yıldır.)
 • ALES’den başvurduğu programın puan türünde en az 55, lisansa dayalı başvurularda en az 80 standart puana sahip olmak. (Ales Puan geçerlilik süresi 5 (beş) yıldır.) Ayrıca lisans derecesiyle doktora programına başvuranların lisans mezuniyet not ortalamalarının 4.00 üzerinden en az 3.00 veya muadili bir puana sahip olmaları gerekir.
 • Temel tıp bilimlerinde doktora programlarına başvuran tıp fakültesi mezunlarında lisans diplomasına ve en az 50 Temel Tıp Puanına veya ALES’in sayısal kısmından en az 55 standart puana; tıp fakültesi mezunu olmayanlarda ise yüksek lisans diplomasına, diş hekimliği ve veteriner fakülteleri mezunlarının lisans derecesine ve ALES’in sayısal kısmından en az 55 standart puana sahip olmaları gerekir. Temel Tıp Puanı, Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) Temel Tıp Bilimleri Testi-1 bölümünden elde edilen standart puanın 0,7; Klinik Tıp Bilimleri Testinden elde edilen standart puanın 0,3 ile çarpılarak toplanması ile elde edilir. 

Online Başvuru için Sisteme Yüklenmesi Gereken Belgeler:

 • Yüksek Lisans programına başvuranlar için Lisans, Doktora programına başvuranlar için Lisans ve Yüksek Lisans Mezuniyet Belgesi (yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından alacakları eşdeğerlik belgesi)
 • Yüksek Lisans programına başvuranlar için Lisans, Doktora programına başvuranlar için Lisans ve Yüksek Lisans programlarında gördükleri derslerin not ve ortalamalarını gösteren belgeler veya onaylı suretleri (Transkript)
 • 1 adet biyometrik vesikalık fotoğraf (yönetmeliğe uygun)
 • Son 1 ay içinde ÖSYM Sınav Sonuç sayfasından çıktısı alınmış ALES sonuç belgesi
 • Doktora öğrencileri için son 1 ay içinde ÖSYM Sınav Sonuç sayfasından çıktısı alınmış YDS, ÜDS, KPDS, YÖKDİL, *TIPDİL (*Diş Hekimliği ile Tıp Alanlanındaki Doktora Programları) sonuç belgesi

 

BAŞVURU, SINAV VE KAYIT TARİHLERİ
 • TEZLİ YÜKSEK LİSANS MÜLAKAT SINAVLARI: 09-10 Şubat 2021 Mülakat tarihleri olup; online yapılacak olan sınavların saatleri ilgili enstitünün web sayfasında ilan edilecektir.
 • DOKTORA MÜLAKAT SINAVLARI: 09-10 Şubat 2021 Mülakat tarihleri olup; online yapılacak olan sınavların saatleri ilgili enstitünün web sayfasında ilan edilecektir.
 • TEZLİ/TEZSİZ YÜKSEK LİSANS/DOKTORA SONUÇLARININ DUYURULMASI: 12 Şubat 2021
 • TEZLİ/TEZSİZ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ASİL ADAYLARIN KAYIT TARİHLERİ: 15-18 Şubat 2021
 • YEDEK ADAYLARIN KAYIT TARİHLERİ: 22-23 Şubat 2021  

NOT :

 1. Değerlendirme sonucunda başarılı olan öğrenci sayısı 5’den daha az olan anabilim dallarında o ders yılı için lisansüstü öğretimi açılmayabilir.
 2. Yüksek lisans ve doktora adaylarından, lisans veya yüksek lisans derecelerini başvurdukları programdan farklı alanlardan almış olan adaylarla, bu derecelerini Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi dışında yükseköğretim kurumlarından almış olan adaylara 1 yıl bilimsel hazırlık programına uygulanabilir. 
 3. Başvuru belgelerinden herhangi birinin eksik olması halinde müracaatlar kabul edilmeyecektir.
 4. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler ilgili Enstitü Sekreterliklerine başvurabilir.

Tüm enstitüler için geçerli Lisansüstü İlan detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.


Lisansüstü başvurusu ile alakalı görüşlerinizi forum sayfamız üzerinden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 × 2 =