Yüksek Lisans Yapmadan Doktora Yapılabilir Mi?

0
5906

Lisans programını bitiren öğrenciler akademik kariyer yapmak istediklerinde öncelikle ortalama 2 yıl süren yüksek  lisans ardından da minimum 4 maksimum 6 yıl süren doktora yapmaktadırlar. Öğrenciler zaman zaman doktora yapmak için öncesinde 2 yıl yüksek lisans yapmanın zaman kaybı olduğunu düşünerek lisans sonrası doktora yapmak istemektedirler. Bu arz da akıllara “Yüksek lisans yapmadan doktora yapılabilir mi?” sorusunu getiriyor.

Lisans sonrası doktora yapmak Bütünleşik Doktora olarak geçmektedir. Bütünleşik Doktora yapabilmek için lisans diploma notunun 4.00 üzerinden en az 3.00 olması gerekiyor. Buna ek olarak ALES’ten en az 80, YDS’den ise en az 55 puan şartı bulunmaktadır. Ancak ALES ve YDS puan şartı üniversitelere ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Netice itibariyle “Yüksek lisans yapmadan doktora yapılabilir mi?” sorusunun cevabı evettir. 

Bütünleşik Doktora

Lisans sonrası yüksek lisans yapmadan doktoraya katılmak bütünleşik doktora programı ile mümkün olmaktadır. Yüksek lisans sonrası doktora programı 4-6 yıl arasında sürer iken bütünleşik doktora programı minimum 5 yıl sürmektedir.  Bütünleşik doktora yapabilmek için diploma notu, ALES ve YDS puanı önemlidir. Bütünleşik doktora hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Bütünleşik Doktora Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

ALES

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen ALES, lisansüstü eğitim görmek isteyen ve akademik kariyer yapmayı planlayan adayların başvurduğu sınavdır. ÖSYM’nin ALES’e ilişkin açıklamasında, sınav, yükseköğretim kurumlarında, kamu personeli veya diğer pozisyonlardaki öğretim üyesi, araştırma görevlisi, uzman, çevirmen ve eğitim planlayıcısı atanması amacıyla zorunlu kılınmış bir sınav sistemidir. Yüksek lisans programı için ele alındığında ise lisans programından mezun olabilecek ya da herhangi bir lisans programından mezun olmuş adaylar ve yurt dışında lisans eğitimini tamamlayarak denklik almış adaylar ALES’e başvurabilmektedir.

ALES; ÖSYM tarafından planlanmakta ve İlkbahar döneminde 1, Sonbahar döneminde 2 kere olmak üzere yılda 3 kez düzenlenmektedir. ALES, sayısal ve sözel olmak üzere iki bölüm içeren test yöntemiyle uygulanmaktadır ve iki bölüm de 50’şer sorudan oluşmaktadır. Her iki bölüm de tek kitapçık halinde adaylara sunulmaktadır. Sınavın süresi 150 dakikadır ve sınav sonucunun geçerlilik süresi 5 yıl olmaktadır. Sınavın sözel kısmında sözcükte, cümlede ve parçada anlam, kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi konular yer alırken sayısal kısımda temel matematiksel işlemler, tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi konular yer almaktadır. Yüksek lisans yapmadan doktora yapabilmek için ALES ön koşullardan biridir. ALES için eğitim almak istiyorsanız www.aleskursum.com sitesine giriş yaparak online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz. 

YDS

Yüksek lisans yapmadan doktora yapabilmenin bir diğer koşulu YDS’den en az 55 puan almaktır. YDS yine ÖSYM tarafından düzenlenen Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı olmaktadır. Sonbahar ve İlkbahar dönemlerinde olmak üzere yılda 2 kere uygulanan bu merkezi sınavın elektronik ortamda uygulanan ve neredeyse her ay düzenlenen versiyonu da bulunmaktadır. E-YDS olarak adlandırılan bu sınavın YDS ile bir farkı bulunmamaktadır. İki sınavın da soru sayısı 80 olmakta ve sorular okuma-anlama üzerine olmaktadır. Sınavda paragraf soruları, cloze testler ve kelime bilgisi sorulmaktadır. Sınav süresi 180 dakika ve geçerlilik süresi ise 5 yıl olmaktadır.

Hem akademik kariyer hem de yüksek lisans yapmadan doktora yapabilmek için YDS oldukça önem taşımaktadır. Okuma pratikleri, kelime öğrenme teknikleri, gramer eğitimi ve daha fazlası için Remzi Hoca’dan yararlanabilirsiniz. 

Yanlış

İngilizce konuşabiliyor olmak yüksek lisans yapmadan doktora yapabilmek için YDS’den geçerli puan almaya yetecektir.

Doğru

Genel İngilizce ile sınav İngilizcesi farklı olmaktadır. YDS’den yüksek puan alabilmek için sınav tekniklerini bilmek, kelimelerin eş anlamlarının yanı sıra collacation ve preposition kullanımlarını da bilmek gerekmektedir. Bu nedenle yalnızca Genel İngilizce bilmek sınavdan geçerli bir puan almak için yeterli olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

20 + 8 =