YÖK’ten Öğretmen Adayları için Önemli Karar

0
61

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, son sınıfta okuyan öğretmen adaylarının uygulamalı derslerinin “ders, ödev ve dosya hazırlığı” ile telafi edilebileceğini duyurdu.

7 Nisan 2020 tarihinde Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Prof. Dr. Yekta Saraç öğretmen adayları ile ilgili alınan kararı şu şekilde aktardı: 

Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin mağduriyet yaşamaması adına imkanların çeşitliliği dahilinde çalışmalarda bulunan YÖK tarafından son sınıfta okuyan öğretmen adayları için önemli karar alındığı iletildi.

YÖK yeni kararı ile son sınıfta okuyan öğretmen adaylarını sevindirdi

YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılan açıklama ile Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen, uzaktan eğitim sürecine uyum sağlanamayan uygulamalı dersler için, içinde bulunduğumuz kısıtlayıcı durum nedeniyle imkan çeşitliliğinden yararlanılarak öğrencilerin taleplerine yönelik karar alındığı belirtildi.

Profesör Saraç Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama’ da şunları iletti:

“YÖK olarak, içerisinde bulunduğumuz salgın sürecinde gerçekçi bir zeminde, katılımcı bir üslupla, çeşitliliğin fırsatlarından yararlanarak öğrencilerimizi anlamaya ve onların beklentileri ile akademik gerçekleri mümkün olduğunca buluşturmaya çalışıyoruz.

Öğretmen adayları için müjdeli haber

Bu bağlamda öğretmen adayı olan son sınıf öğrencilerimiz tarafından bizlere iletilen taleplere yönelik bir müddetten beri çalışmaktaydık. Bu zor dönemle sınırlı olmak üzere, MEB ile de koordineli bir şekilde bu öğrencilerimizi rahatlatıcı yeni bir karar aldık.

Son sınıfta okuyan öğretmen adaylarımıza hayırlı olsun!

Açıklamalarına aldıkları karar ile devam eden Saraç, “Öğrencilerimizin 5-6 hafta arasında okullarda uygulama çalışmalarına katıldıklarını da göz önünde tutarak, uygulama çalışmalarındaki eksikliklerin ‘ders, ödev ve dosya hazırlığı’ ile telafi edilebilmesine yönelik aldığımız kararı üniversitelerimize bildirdik. Hayırlı olsun” ifadesini iletti.

“Bunun dışında bazı öğrencilerimizden gelen bu bahar döneminde azami süreye sayılmayacak şekilde kayıt dondurma imkânı verilmesi yönündeki talepleri de değerlendirerek bu hakkı da “talep eden öğrencilerimize” verdik.” ifadesinde bulundu.

YÖK tarafından alınan üniversite öğrencileri için kayıt erteleme ve dondurma kararı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

YÖK tarafından duyurulan üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitim sürecinde yaz eğitimi ile derslerinin telafisinin yapılması ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Kaynak

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6 + sixteen =