YÖKDİL Nerelerde Geçerlidir?

0
990

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) ilk kez 2017 yılında başlayan ve senede iki defa yapılarak lisansüstü eğitim başvurusunda bulunacak adaylardan kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların dil yeterliliklerini belgelendirmek amacıyla Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Fen Bilimleri olmak üzere adayların 3 temel alandan birini seçerek dil becerilerini belirlemeye yönelik olarak düzenlenen bir yabancı dil sınavıdır. Yeni bir sınav olması nedeniyle bir çok adayın aklında YÖKDİL’in nerelerde geçerli olduğuyla ilgili soru işaretleri bulunmaktadır. Kafa karışıklığı yaşayan adayları bir nebze de olsa aydınlatmak adına “yökdil nerelerde geçerlidir?” başlıklı yazımızı kaleme aldık.

2019 yılında YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL artık ÖSYM tarafından yapılmakta.

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) 2017 yılı ile birlikte yılda iki defa yapılmaya başlanmış olup Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmekteydi. 2019 Sonbahar dönemiyle birlikte Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliğinden ayrılarak ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenmeye başlamıştır.

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı)’e giriş ile ilgili bir sınırlama bulunmamaktadır. Adaylar yılda 2 veya 3 kez yapılan YÖKDİL sınavlarının her birine başvuruda bulunabileceklerdir. Adaylar YÖKDİL’ e (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) başvurularını elektronik ortamda osym.gov.tr internet adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapabileceklerdir.

Kafa karışıklığı yaşayan adayları bir nebze de olsa aydınlatmak adına “YÖKDİL Nerelerde Geçerlidir?” başlıklı yazımızı kaleme aldık.
YÖKDİL’in geçerlik olduğu yerler YÖK Başkanı tarafından açıklanmıştır.

YÖKDİL puanı nerelerde kullanılabilir?

2019 Sonbahar dönemi ile birlikte ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenmeye başlanmış olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) puanının yüksek lisans ve doktora başvurularındaki geçerlik süresi 5 yıl olup, öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında YÖKDİL puanının aynen YDS gibi belirli bir zaman sınırlaması bulunmadan öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvurularda (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirici), yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak için yapılan başvurularda, doçentlik sınav başvurusunda ve yabancı dille eğitim verilen üniversitelerde aranan dil kriterlerinde de YÖKDİL puanı kullanılabilir.

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) sınav sonuçları yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim için ve TUS (Tıpta Uzmanlı Giriş Sınavı), DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı) ve doçentlik başvurularında kullanılabilir.

Ayrıca YÖKDİL sınav sonuçları üniversitelerdeki akademik yükseltmelerde gerekli olan dil yeterliliği puanı olarak da kullanılabilir.

Ek olarak, YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı)’in kullanılmadığı tek yer ise dil tazminatı alma başvurularıdır. Dil tazminatı almak için YDS ve e-YDS puanları kullanılmaktadır.

YDS’nin nerelerde geçerli olduğunu öğrenmek için “YDS Nerelerde Geçerlidir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 − four =