YÖK: “Sınavlar Yüz yüze Yapılmayacak!”

0
986

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan açıklama ile üniversitelerde yapılan sınavların yüz yüze olmayacağı belirtildi. 

11 Mayıs 2020 tarihinde Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan karar ile üniversitelerde dönem sonunda yapılan ve bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze yapılmayacağı açıklandı.  YÖK Resmi İnternet Sitesi ve YÖK Başkanı Saraç’ın Twitter hesabı’nda yayımlanan açıklamasında öğrencilerin “dijital imkânlar” ya da “ödev, proje gibi alternatif yöntemler” ile değerlendirileceği iletildi.

Salgın süreci boyunca YÖK tarafından yapılan öğrenci merkezli çalışmalara yenisi eklendi. Üniversite öğrencilerinin Covid-19’un bulaşması ve yayılması sürecine katılmaması farklı şehirlerden gelen öğrenci topluluklarının risk oluşturmaması adına üniversitede dönem sonu sınavlarını veya bu dönem içinde yapılacak olan sınavların tümünün dijital imkanlar dahilinde ya da ödev, proje vb. yöntemlerle gerçekleşmesi için harekete geçildi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’da bu yeni önlem kapsamında Twitter sayfası üzerinden bilgilendirme yaptı. Açıklamasında üniversite öğrencilerini yönelik sınavlar konusunda yeni bir karar aldıklarını ve salgın sürecine yönelik Sağlık Bakanlığının görüşlerinin değerlendirilmesi ile: ” üniversitelerimizde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer bütün sınavların ” yüz yüze gerçekleştirilmemesine ” karar verdik.” şeklinde belirtti. 

 

11 Mayıs 2020 tarihinde YÖK’TEN ÜNİVERSİTELERDEKİ SINAVLARIN YÜZ YÜZE GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEĞİNE İLİŞKİN alınan karar

 

” Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmeyeceği, üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek “dijital imkânlar” veya “ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak” yapılacağı bildirildi. “

Salgın Tedbirlerine yönelik karar alındı

YÖK’ten üniversitelere gönderilen “Covid-19 tedbirler” konulu yazıda, Sağlık Bakanlığının YÖK’e hitaben kaleme aldığı “11 Mayıs 2020 tarihli ve Covid-19 tedbirler” konulu yazısındaki şu ifadelere yer verildi:

“Şehirlerarası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulunun daha önce örgün eğitim yapılan programlarda uzaktan eğitim yapılması ve ara sınavlara ilişkin almış olduğu kararlara paralel olarak, dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirim içi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir.” 

“Güçlü koordinasyon, çevik yönetim, esnek kararlar, yetki devri” esaslarına yönelik hareket edildi.

“Yazıda, Yükseköğretim Kurulu tarafından başlangıcından itibaren Covid-19 küresel salgını ile ilgili özellikle yükseköğretim alanında yurt içi ve yurt dışı gelişmelerin yakından takip edildiği vurgulandı. 

Bu bağlamda 23 Mart 2020 itibarıyla dijital ortamda eğitime geçildiği, vaka sayılarının da takip edilerek, süreçte yükseköğretim kurumlarına teorik ve akabinde uygulamalı eğitimlere yönelik olarak kendi altyapı imkânları, ilgili programın kazanımları ve öğrenci sayılarını da göz önünde bulundurarak, kendi tedbirlerini almaları yönünde güçlü koordinasyon, çevik yönetim, esnek kararlar, yetki devri gibi esaslar çerçevesinde bir hareket zemini oluşturulduğu aktarıldı.

Yazıda, sınavlara yönelik olarak da üniversitelerin çoğunun dijital imkânlar ile çevirim içi ortam başta olmak üzere farklı yollara ilişkin planlamalarını yaptığı belirtildi. “

Öğrencileri Merkezli Bakış Açısı

YÖK’ün üniversitelere gönderdiği yazıda, şunlar kaydedildi:

“Yükseköğretim Kurulu olarak bütün bu süreçlerde vurgu yaptığımız dikkate alınması gereken iki hususun, sınavların “şeffaf ve denetlenebilir” olması ile öğrencilerin bedeni ve ruhi sağlıklarını dikkate alan, yani “öğrenci merkezli” olması gerektiğidir. Konunun hassasiyetine binaen, 11.05.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, Sağlık Bakanlığının ilgi yazısındaki konuya ilişkin talebi ve salgın süreci değerlendirilmiş olup; dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek “dijital imkânlar” veya “ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak” yapılmasına karar verilmiştir.”


YÖK tarafından alınan öğretmen adaylarının uygulamalı ders aşamaları için alınan karar ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Hemşirelik öğrencileri için YÖK tarafından alınan kararla sunulan staj seçeneklerini içeren yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Eczacılık ve Diş Hekimliği öğrencileri için YÖK tarafından alınan karar ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İntörn aşamasında olan Tıp Öğrencileri için YÖK tarafından alınan karar ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

“YÖK’ten Beklenen İnternet Desteği Geldi” haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

“Normalleşme Sürecinde YÖK Öğrencinin Yanında” haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two × 1 =