YÖK Açıkladı: Uzaktan Eğitim Sürecinde Yapılacak Sınavlar Nasıl Uygulanacak?

0
1389

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan yeni açıklama ile üniversitelerde dijital ortamda yapılacak sınavların nasıl uygulanacağı belirlendi.

11 Mayıs 2020 tarihinde Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan karar ile üniversitelerde dönem sonunda yapılan ve bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze yapılmayacağı açıklanmıştı.

Yaklaşık iki hafta önce YÖK tarafından yapılan açıklama ile üniversitelerde gerçekleşecek olan dönem sonu ve diğer sınavların yüz yüze yapılmayacağı dijital imkanlar veya ödev, proje gibi diğer alternatif yöntemler ile uygulanacağı belirtilmişti.

26 Mayıs 2020 tarihinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın Twitter hesabı’nda ve bugün (27.05.2020) tarihinde YÖK Resmi Web sitesi üzerinde yayımlanan duyuruya göre “uzaktan öğretim alanında uzman öğretim üyeleri” tarafından oluşturduğumuz komisyon, üniversitelerimizde dijital ortamda yapılacak ölçme ve değerlendirmelere ilişkin ilkelerin çerçevesini belirledi.” ifadesini iletti.

Covid-19 salgını sürecinde alınan kararlar doğrultusunda yüz yüze gerçekleştirilmeyecek üniversite sınavlarının dijital imkanlar ile nasıl uygulanacağını içeren yazının detayları şu şekildedir:

YÖK, ÜNİVERSİTELERDE DİJİTAL ORTAMDA GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK SINAVLARIN TEMEL İLKELERİNİ AÇIKLADI

27 Mayıs 2020 / Ankara 

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze yerine üniversitelerde uygulanacak dönem sonu dijital sınavlar için öğrencilere teknik destek sağlanmasından sınav güvenliğine kadar uygulanacak ilkeleri belirleyerek üniversitelere gönderdi.”

 Gözetimli ya da Gözetimsiz Çevrimiçi Sınav Uygulaması

“Üniversitelerde, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze gerçekleştirilmeyeceği, dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılmasına ilişkin YÖK kararı, 11 Mayıs’ta üniversitelere bildirilmişti. Bu kapsamda, uzaktan öğretimde uygulanacak değerlendirme süreçlerinde; dijital ortamlardaki gözetimli ya da gözetimsiz uygulanacak açık uçlu ya da çoktan seçmeli çevrimiçi sınavlar, ödevler, çevrimiçi kısa sınavlar, projeler, Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) etkinlikleri, ÖYS kullanım analitikleri ve benzeri uygulamalar kullanılabilecek.”

Dijital ortamda uygulanacak olan sınavların temel ilkeleri üniversitelere duyuruldu

“YÖK bünyesinde çeşitli üniversitelerden uzaktan öğretim alanında uzman öğretim üyeleri tarafından oluşturulan komisyon, dijital ortamda yapılacak ölçme ve değerlendirmeye ilişkin ilkelerin çerçevesini belirledi. Komisyonca belirlenen genel ilkeler, YÖK Yürütme Kurulu tarafından son hali verilerek üniversitelere yazı ile duyuruldu.”

Uygulama sadece salgın dönemi ile sınırlı olacak

” Yazıda, YÖK üniversitelerden, dijital ortamda yapılacak ölçme ve değerlendirme süreçlerinde küresel salgın dönemiyle sınırlı olmak kaydıyla uygulanması gereken genel ilkeleri göz önünde bulundurulmasını istedi.

Buna göre, küresel salgın döneminde dönem sonu başarı puanlarının hesaplanmasında çevrimiçi sınav puanlarının yanı sıra mümkün olduğunca ödev, proje, tartışma ile ÖYS aktivitelerine katılım gibi değerlendirmelerin de teşvik edilmesi sağlanacak. “

Dijital imkanlarla düzenlenen sınav uygulamalarında ” Şeffaf ve Denetlenebilirlik ” esas alınacak

“Dijital ortamlarda yapılacak sınavlarda “şeffaf ve denetlenebilirlik” esas alınarak, ÖYS’nin veya dijital ortamların izin verdiği sınav güvenlik tedbirleri uygulanacak. Bu tedbirler arasında soruların rastgele seçilmesi, tam ekran ve tarayıcı kilidinin işlevselleştirilmesi bulunuyor.

Üniversitelerde çevrimiçi sınav uygulamaları konusunda öğretim elemanları ve öğrenciler için bilgilendirme ve eğitim faaliyetleri yapılacak. Sınav başlamadan önce sınavın işleyişi, sınavın süresi, puanlama ilkeleri, öğrenci sorumlulukları, sınav itirazları ve etik kurallar konusunda öğrencilere açık ve net bilgilendirmeler yapılacak. İmkanlar dahilinde sınava girecek öğrencilerin e-Devlet kapısı üzerinden sisteme girişlerine öncelik verilecek.”

İnternet veya cihaz konusunda sorun yaşayan öğrenciler için seçenekler bulunacak

“Dijital ortamlara erişimi olmayan öğrencilere yönelik teknik destek sağlamak amacıyla yeni çözümler üretilecek. Bu kapsamda, öğrencilerin alternatif çevrimiçi erişim yollarının kullanılmasına izin verilecek. Öğrencilere, bulunduğu yerdeki üniversite birimleri öncelikli olmak üzere gerektiği takdirde Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer kamu kurumlarının bilgisayar ve internet olanaklarına erişim imkanı sağlanabilecek.

Kabul edilebilir sebeplerle sınava giremeyen öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için telafi amaçlı çevrimiçi sınav imkanı verilecek. Teknik problemler yaşayan öğrencilerin sınavı tamamlamaları için gerekli prosedürler belirlenecek. Ödev, proje ve araştırma raporlarının değerlendirilmesinde intihal tespit programları kullanılabilecek.”

 Yeterli süre verilecek ve dezavantajlı, engelli öğrenciler için gerekli tedbirler alınacak

“Çevrimiçi değerlendirmelerde, sınavın türüne uygun olarak öğrencilere yeterli süre verilecek. Dezavantajlı, engelli öğrencilerin sınavlarının dijital ortamda sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli bütün tedbirler alınacak.”

Mezun aşamasında olan öğrencilerin staj uygulamaları için gerekli düzenlemeler yapılacak

“Mezuniyet durumundaki öğrencilerin staj uygulamalarının değerlendirilmesinde küresel salgın dönemi şartları göz önünde bulundurularak ilgili yükseköğretim kurumları tarafından gerekli düzenlemeler yapılacak. Kurumsal sistemler üzerinde yürütülmeyen sınavlar “şeffaf ve denetlenebilir” olması için ilgili öğretim elemanı tarafından kayıt altına alınacak ve arşivlenecek.

Öğrencilere verilen ödev ve proje çalışmalarında dersin kredisi ve Avrupa Kredi Transferi ve Biriktirme Sistemi (AKTS) iş yükü göz önünde bulundurulacak. Ayrıca üniversitelerde dijital ortamlardaki sınav sürecinin aksamadan yürütülmesi için öğrencilerin teknik ve idari destek alabileceği yapılanmalar oluşturulacak.​”

YÖK tarafından alınan öğretmen adaylarının uygulamalı dersleri için alınan karar 

Hemşirelik öğrencileri için YÖK tarafından alınan kararla sunulan staj seçenekleri

Eczacılık ve Diş Hekimliği öğrencileri için YÖK tarafından alınan karar 

İntörn aşamasında olan Tıp Öğrencileri için YÖK tarafından alınan karar 

“YÖK’ten Beklenen İnternet Desteği Geldi” 

“Normalleşme Sürecinde YÖK Öğrencinin Yanında” 

Kaynak

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × five =