Uzaktan Eğitimin Telafisi Yaz Eğitimi ile Yapılacak

0
31

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, “Ülkemizdeki bu salgın sürecinde esnek davranarak eğitimlerinizin mümkün olduğunca telafi edilmesi yönünde eş zamanlı farklı seçenekler sunmaya gayret ediyoruz” dedi.

5 Nisan 2020 tarihinde Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Prof. Dr. Yekta Saraç uzaktan eğitim süreci ile ilgili şunları aktardı:

YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılan açıklama ile Koronavirüs salgını nedeniyle geçiş yapılan uzaktan eğitimin telafisi yaz eğitimi ile yapılacak bilgisi iletildi. Bir başka deyişle yaz döneminde şu anda sadece teorik kısmı işlenen uygulamalı derslerin uygulama aşamasının telafisinin yaz döneminde yapılabileceği belirtildi.

Profesör Saraç Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama’ da şunları iletti:

“Değerli arkadaşlar, Bildiğiniz üzere Covid-19 salgını sonrasında YÖK olarak, üniversitelerimizin kapasiteleri ve yetkinlikleri ile orantılı olarak derslerin (uygulamalı eğitimlerin teorik kısımları dahil) uzaktan eğitimle yapılabilmesi,

Bu dönem uzaktan verilemeyen derslerin ise “yaz döneminde telafi eğitimi (yaz eğitimi)” ile mümkün olduğunca verilebilmesi yönünde üniversitelerimize bir hareket serbestisi imkanı tanıdık.

“Uzaktan eğitim sürecinizde istifade edebilmeniz için de farklı üniversitelerin dijital ders materyallerinden oluşan ders havuzu niteliğindeki “YÖK Dersleri Platformu”nu sizlerin açık erişimine sunduk.Önümüzdeki günlerde platformu daha da çeşitlendirip zenginleştireceğiz.”

Yaz döneminde telafi eğitimi uzaktan eğitim sisteminden verilemeyecek derslerin bu dönemde telafi edilebileceğini belirterek, 1 Nisan 2020 tarihinde yapmış olduğu kayıt erteleme ve dondurma hakkı üzerinden devam eden Saraç, :

“Bunun dışında bazı öğrencilerimizden gelen bu bahar döneminde azami süreye sayılmayacak şekilde kayıt dondurma imkânı verilmesi yönündeki talepleri de değerlendirerek bu hakkı da “talep eden öğrencilerimize” verdik.” ifadesinde bulundu.

YÖK Başkanı Yekta Saraç açıklamasını Covid-19 salgını nedeniyle uygulamaya konulan uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin ve eğitimi sağlayan üniversitelerin yanında olduğunu ileten şu ifadelerle sonlandırdı:

“Bilmenizi isteriz ki, ülkemizdeki bu salgın sürecinde “esnek davranarak” eğitimlerinizin mümkün olduğunca telafi edilmesi yönünde “eş zamanlı farklı seçenekler” sunmaya gayret ediyoruz.”

 

Kaynak

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × one =