Tıp Fakültesi Kurmak İsteyen Vakıf Üniversitelerine YÖK Kanunu Şartı!

0
243

AK Parti milletvekilleri tarafından “Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” meclise sunuldu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi içerisinde YÖK Kanununda da vakıf üniversitelerini ilgilendiren bir değişiklik maddesi de bulunuyor.

YÖK Kanunu’nda yapılan son değişiklik bünyelerine Tıp Fakültesi eklemek isteyen Vakıf Üniversitelerinin yerine getirmesi gereken bazı şartları içermektedir.

TBMM tarafından kabul edilen YÖK Kanunu Düzenlenmesine ilişkin teklif paketinde Vakıf Üniversiteleri için yeni düzenlemeler şunlardır:

Artık tıp fakültesi kurmak isteyen vakıf üniversiteleri en son kabul edilen YÖK Kanun değişikliği teklifi ile bazı şartları yerine getirmek zorunda.

200 Yatak Kapasitesi Şartı

Vakıf Üniversiteleri bünyelerine katmak istedikleri Tıp Fakültesi için hem eğitim ve öğretim süreci hem de sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesi noktasında 200 yatak kapasitesine sahip olmalıdır.  Bunun dışında tıp fakültesi YÖK’ün tıp eğitimi için belirlediği asgari fiziki mekan ve donanım şartlarını sağlaması gerekecek.

Tıp Fakültesi Kurabilmek için Hastane Ruhsatı Şartı

Yeni değişiklik kapsamında bir vakıf üniversitesinde tıp eğitimi verebilmek için mülkiyeti, işletme hakkı ve ruhsatı kendisine ait bir hastanenin olması gereklidir. Eğer faal durumda bulunan bir özel hastanesi yoksa tıp fakültesinin açılabilmesi için Sağlık Bakanlığından ön izin alınması istenir. Ön izinle kurulan bir tıp fakültesinin eğitim ve öğretim dönemine başlaması için hastane ruhsatı alınması gibi koşulların yerine getirilmesi istenecektir.

YÖK Tıp Fakültesi için gerekli şartları, Sağlık Bakanlığı ise hastane için gerekli şartları belirleyecek

Vakıf Üniversitelerinde tıp eğitimi için gerekli şartların belirlenmesi Yüksek Öğretim Kurulu tarafından ve bu bağlamda sunulacak olan sağlık hizmetleri için de gerekli şartlar da Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecektir.

 

YÖK Kanununda yapılan değişiklikleri ile ilgili diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6 − one =