Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Alımı Yapıyor!

0
631

01.07.2020 tarihli  Güncelleme:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 22 Haziran 2020 tarihli akademik kadro ilanındaki pozisyon için İptal İlanı yayımladı. İlana ulaşmak için tıklayınız

Orta Doğu Teknik Üniversitesi akademik personel alım ilanı yayımladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, çeşitli fakülte/enstitü bölüm ve ana bilim dallarına 16 öğretim üyesi alınacağı ile alakalı ilanı 22 Haziran 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi alım ilanında toplamda 7 Profesör, 5 Doçent ve 4 Doktor Öğretim Üyesi alımı yapılacağını duyurdu.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğünden: Üniversitemizin aşağıda Anabilim Dalı itibariyle unvanı belirtilen birimlerine öğretim üyesi alınacaktır. Profesör ve Doçentler daimi statüde görev yapacaklardır.  “
İlanda Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim elemanı olarak alım yapılacak fakülte / enstitü ve bölümler / ana bilim dalları aşağıda belirtmiştir:
 • Fen Edebiyat Fakültesi: Kimya, Sosyoloji bölümlerine
 • Mühendislik Fakültesi: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği bölümlerine,
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: İşletme ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümlerine,
 • Eğitim Fakültesi: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi bölümlerine,
 • Enformatik Enstitüsü: Bilişsel Bilimler Ana Bilim Dalı ve
 • Uygulamalı Matematik Enstitüsü: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı, Kriptografi Ana Bilim Dalı, Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı ve Finansal Matematik Ana Bilim Dalı’na alım yapılacaktır.
BAŞVURACAK ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER:
 • Adayların; 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği, Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik ile Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından 10.06.2010 tarihinde kabul edilen Üniversitemiz “Öğretim Üyesi Yükseltme ve Atama Kriterleri”nde belirtilen minimum kriterleri ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesindeki şartları sağlamaları gerekmektedir. (Ayrıntılı bilgiye http:/www.pdb.metu.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir)
 • Üniversitemizde İngilizce eğitim yapıldığından; adayların, eğitim, araştırma yapacak ve yaptıracak düzeyde İngilizce bilmeleri gerekli olup, Üniversitemizde ilk kez öğretim üyesi olarak görev alacak adayların (daha önce aşağıda belirtilen koşulları sağlamış olanlar hariç) aşağıda yer alan koşulları da sağlamaları gerekmektedir:
  • Doktor Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör adaylarının: Üniversite Senatosu’nun 01.04.2014 tarih ve 2014/2-5 sayılı kararı ile kabul edilen ÜDS/YDS’den en az 85 puan (Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi ABD’na başvuracak adaylar için ÜDS/YDS’den en az 90 puan) veya eşdeğerliği kabul edilen sınavlardan karşılığı olan puana sahip olmaları ve bunu belgelendirmeleri gerekmektedir. İngilizce sınavlarının sonuçlarının geçerlilik süresi üç yıldır. Bu sınavların dışındaki sınav sonuçları kabul edilmez. Başvuru aşamasında ÜDS/YDS sonucu getirmiş olan adaylara, ayrıca İngilizce yazma becerilerini ölçen bir sınav yapılır.
  • İstenilen asgari İngilizce sınav puanına sahip olan Doktor Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör adayları Üniversitemizde İngilizce mülakata alınırlar.

İstenilen Belgeler ve Başvuru Yöntemi

Profesör ve Doçent adaylarının Rektörlük Makamına hitaben, Doktor Öğretim Üyesi adaylarının ilgili Fakülte Dekanlığına / Enstitü Müdürlüğüne hitaben;
 • Başvurulacak bölümü ve alanı belirten dilekçe ekinde (Profesör adayları dilekçelerinde başlıca araştırma eserlerini belirteceklerdir.)
 • Profesör adayları 6 takım, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi adayları 4 takım olmak üzere, salt okunur CD’lere ve taşınabilir belleklere yüklenmiş olarak;
 • ODTÜ Evrak ve Arşiv Müdürlüğüne (Rektörlük binası kat: -1) teslim etmeleri veya posta ile göndermeleri gerekmektedir.
 • Başvuru dosyasında eksik belge olması halinde adayın başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır

Başvuru Tarihleri 

 1. Başvuru süresi ilan tarihinden itibaren 20 gündür.
 2. Posta ile yapılacak başvurularda postadaki gecikmeler nedeniyle son başvuru tarihinden sonra ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.
İlan içeriğindeki diğer detayları incelemek için tıklayınız 
İlan hakkında görüşlerinizi forum sayfamız üzerinden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

20 + twelve =