Orta Doğu Teknik Üniversitesi 32 Araştırma Görevlisi Alım İlanı

0
1287

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Araştırma Görevlisi alımı yapılacağını duyurdu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi çeşitli fakülte/enstitü ve bölüm/ana bilim dallarına 32 öğretim elemanı alımı ile alakalı ilanı 30 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi , öğretim elemanı alımı yapılacağını ilettiği Resmi Gazete ilanında toplamda 32 Araştırma Görevlisi alımı yapılacağını duyurdu.
“Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğünden: 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca Üniversitemizin aşağıda belirtilen akademik birimlerine 2547 sayılı Kanunun 50/d maddesi kapsamında araştırma görevlileri alınacaktır.  “
İlanda yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi alım yapılacak akademisyen kadroları için ilgili kadroyu içeren birimler aşağıda iletilmiştir:
 • Fen Edebiyat Fakültesi: Biyolojik Bilimler, Kimya, Matematik, Fizik
 • Mühendislik Fakültesi: Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri
 • Enformatik Enstitüsü: Bilişim Sistemleri, Siber Güvenlik
 • Deniz Bilimleri Enstitüsü: Deniz Bilim (Oşinoğrafi)

Genel Şartlar:

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde belirtilen şartları taşımak.
 • Araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle otuz beş yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir.
 • MERKEZİ SINAV (ALES) MUAFİYETİ:
  • Yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarında çalışmış veya çalışmakta olanlar
  • ALES muafiyetinden yararlanmayı talep edebilir.
  • ALES muafiyetinden yararlanmak isteyenler, buna ilişkin dilekçe vermelidir.
  • ALES muafiyetinden yararlanmayı talep edenlerin ön değerlendirme ve nihai değerlendirme aşamalarında ALES puanı 70 olarak kabul edilir.

İstenilen Belgeler:

 1.  Adayların başvurdukları birim, ilan numarası ve tarihi ile yazışma adreslerini ve telefon numaralarını belirten dilekçe.
 2. Öz geçmiş.
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 4. Son altı ay içerisinde çekilmiş bir (1) adet fotoğraf.
 5. ALES sonuç belgesi (Sonuçların açıklanma tarihinden itibaren 5 yıl geçerlidir).
 6. Yabancı dil sınavı sonuç belgesi (YDS veya eşdeğerliği kabul edilen bir sınavdan muadili puanı gösteren belge.)
 7. Diploma örnekleri ve yurt dışından alınan diplomalar için denklik belgesi (e-Devlet’ten alınmış karekodlu veya aslı gibidir onaylı)
 8. Resmi lisans transkripti (e-Devlet’ten alınmış karekodlu veya asıl)
 9. Erkek adaylar için askerlikle ilgili terhis veya tecil belgesi (Güncel, e-Devlet’ten alınmış karekodlu veya asıl)
 10. İlanda belirtilen süre kadar tecrübeyi gösteren belge.
 11. Başvuru zarfı kapak formu http://www.pdb.metu.edu.tr adresinden indirilebilir.

Başvuru Şartları ve Tarihleri:

 •  Adaylar ilan edilen kadrolardan yalnızca birine başvuruda bulunabilir.
 • Adaylar e-Devlet’ten alınmış karekodlu öğrenci ve mezuniyet belgeleri ve transkript ile başvuru yapabilecektir. Atanmaya hak kazanılması halinde söz konusu belgelerin asıllarının veya onaylı suretlerinin ibrazı istenebilecektir.
 • İstenilen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin sınavı geçersiz sayılacak, atamaları yapılmayacak ve atamaları yapılmış olsa dahi herhangi bir hak talebine imkan bulunmaksızın iptal edilecektir.
 • Ön değerlendirme ve nihai değerlendirme aşamalarında lisans mezuniyet notunun hesaplanmasında kullanılacak 4’lük ve 5’lik not sistemlerinin 100’lük not sistemine eşdeğerliği için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın eşdeğerlik tablosu kullanılır.
 • Ön değerlendirme ve nihai değerlendirme sonuçları ilanda belirtilen web adreslerinde duyurulacak olup, adaylara ayrıca bir tebligat yapılmayacaktır.
 • İlana başvurular ilanda belirtilen başvuru yerlerine şahsen veya posta yoluyla yapılacaktır.
 • Süresi içinde yapılmayan başvurular, eksik belgeli dosyalar ve posta ile yapılacak başvurularda postadaki gecikmeler nedeniyle son başvuru tarihinden sonra ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Sınav Takvimi

İlanın Başlama Tarihi : 30.11.2020 Son Başvuru Tarihi : 15.12.2020 Ön Değerlendirme Sonuçlarının Açıklanma Tarihi : 18.12.2020 Sınava Giriş Tarihi : 22.12.2020 Sonuçların Açıklanma Tarihi : 25.12.2020

İlan içeriğindeki diğer detayları incelemek ve bilgi almak için tıklayınız
İlan hakkında görüşlerinizi forum sayfamız üzerinden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

fifteen + 16 =