Orta Doğu Teknik Üniversitesi 15 Öğretim Üyesi Alımı Yapacak!

0
901

Orta Doğu Teknik Üniversitesi akademik kadro alım ilanı yayımladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi çeşitli fakülte/enstitü ve bölüm/ana bilim dallarına 15 öğretim üyesi alınacağı ile alakalı ilanı 31 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesine akademisyen olarak 6 Doktor Öğretim Üyesi, 5 Doçent ve 4 Profesör alımı yapılacağını duyurdu.
“Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğünden: Üniversitemizin aşağıda Bölüm ve Anabilim Dalı itibariyle unvanı belirtilen birimlerine öğretim üyesi alınacaktır. Profesör ve Doçentler daimi statüde görev yapacaklardır.”
İlanda yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve üniversiteye alım yapılacak Doktor Öğretim Üyesi kadroları için ilgili kadroyu içeren fakülteler aşağıda iletilmiştir:
 • Mimarlık Fakültesi:Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
 • Mühendislik Fakültesi:Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Gıda Mühendisliği Bölümü,Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü,Maden Mühendisliği Bölümü, Makina Mühendisliği Bölümü, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü,
 • Fen Edebiyat Fakültesi:İstatistik Bölümü, Kimya Bölümü, Matematik Bölümü, Psikoloji Bölümü
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: Uluslararası İlişkiler Bölümü
 • Eğitim Fakültesi: Yabancı Diller Eğitimi Bölümü

Başvuracak Adaylarda Aranan Nitelikler

 1. Adayların; 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği, Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik ile Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından 10.06.2010 tarihinde kabul edilen Üniversitemiz “Öğretim Üyesi Yükseltme ve Atama Kriterleri”nde belirtilen minimum kriterleri ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesindeki şartları sağlamaları gerekmektedir. (Ayrıntılı bilgiye http:/www.pdb.metu.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir)
 2. Üniversitemizde İngilizce eğitim yapıldığından; adayların, eğitim, araştırma yapacak ve yaptıracak düzeyde İngilizce bilmeleri gerekli olup, Üniversitemizde ilk kez öğretim üyesi olarak görev alacak adayların (daha önce aşağıda belirtilen koşulları sağlamış olanlar hariç) aşağıda yer alan koşulları da sağlamaları gerekmektedir.)
  1. Doktor Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör adaylarının: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca ve Üniversite Senatosu’nun 01.04.2014 tarih ve 2014/2-5 sayılı kararı ile kabul edilen merkezi dil sınavlarından en az 85 puan (Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi ABD’na başvuracak adaylar için en az 90 puan) veya eşdeğerliği kabul edilen uluslararası sınavlardan karşılığı olan puana sahip olmaları ve bunu belgelendirmeleri gerekmektedir. İngilizce sınavlarının sonuçlarının geçerlilik süresi üç yıldır. Bu sınavların dışındaki sınav sonuçları kabul edilmez. Başvuru aşamasında ÜDS/YDS sonucu getirmiş olan adaylara, ayrıca İngilizce yazma becerilerini ölçen bir sınav yapılır.
  2. İstenilen asgari İngilizce sınav puanına sahip olan Doktor Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör adayları Üniversitemizde İngilizce mülakata alınırlar.
Başvuracak Adaylardan İstenen Belgeler:
 • Profesör ve Doçent adaylarının Rektörlük Makamına hitaben, Doktor Öğretim Üyesi adaylarının ilgili Fakülte Dekanlığına / Enstitü Müdürlüğüne hitaben;
 • Başvurulacak bölümü ve alanı belirten dilekçe ekinde (Profesör adayları dilekçelerinde başlıca araştırma eserlerini belirteceklerdir.)
 • Profesör adayları 6 takım, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi adayları 4 takım olmak üzere, salt okunur CD’lere ve taşınabilir belleklere yüklenmiş olarak;
 • Bilimsel çalışmalarını, atıflarını ve yayınlarını
 • Öğretim üyesi başvuru bilgi formunu (https://pdb.metu.edu.tr/ogretim-uyesi-kadrolarinabasvuru-sirasinda-kullanilacak-bilgi-formlari adresinden alınabilir.)
 • Öz geçmiş ve yayın listelerini
 • Diploma örneklerini (Lisans, Yüksek Lisans, Doktora, Doçentlik)
 • Dil belgesini
 • Ayrıca bir şeffaf dosya içinde; özgeçmiş ve yayın listelerini, diploma örneklerini (Lisans, Yüksek Lisans, Doktora, Doçentlik), dil belgesini, öğretim üyesi başvuru bilgi formunu (https://pdb.metu.edu.tr/ogretim-uyesi-kadrolarina-basvuru-sirasinda-kullanilacak-bilgi-formlari adresinden alınabilir.) ODTÜ Evrak ve Arşiv Müdürlüğüne (Rektörlük binası kat: -1), Profesör ve Doçent adayları için Rektörlük Makamı’na, Doktor Öğretim Üyesi adayları için ilgili Fakülteye/Enstitüye gönderilmek üzere teslim etmeleri veya posta ile göndermeleri gerekmektedir.

Başvuru Yöntemi:

 • Başvuru dosyasında eksik belge olması halinde adayın başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Başvuru süresi ilan tarihinden itibaren 20 gündür.
 • Posta ile yapılacak başvurularda postadaki gecikmeler nedeniyle son başvuru tarihinden sonra ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir

İlan içeriğindeki diğer detayları incelemek ve bilgi almak için tıklayınız
İlan hakkında görüşlerinizi forum sayfamız üzerinden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

3 × 5 =