Okulların Açılış Tarihinde Değişiklik: Ziya Selçuk Açıklama Yaptı

0
332

29 Nisan 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk basın toplantısı ile uzaktan eğitim sürecinin devam edeceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde eğitim kurumlarının aldığı önlemler, eğitimlerin başlama tarihi, sınıf geçme, telafi eğitimi ve LGS tarihi ile alakalı detaylı bir açıklama yaptı.

Ziya Selçuk yaptığı açıklamada okulların açılış tarihinde değişiklik olduğunu belirtti.  Okulların tekrar açılması 16 Mart itibariyle alınan karar doğrultusunda 30 Nisan’a ertelenmişti. Ancak salgın süreci göz önüne alınarak yapılan çalışmalar neticesinde 31 Mayıs 2020 tarihine kadar ertelendiğini iletti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamasının detayları :

Uzaktan Eğitim sürecimiz ve okullardaki koruyucu sağlık ürünleri üretimi devam ediyor

“Bilindiği üzere ülkemiz tüm dünya da baş gösteren koronavirüs ile mücadele içindedir. Zamanın ve zamanlamanın salgınla mücadele  konusunda oldukça önemli  olduğu bir döneme de hep beraber şahit oluyoruz. Hastalığın ortaya çıktığı ilk günden itibaren devlet olarak hızlı ve isabetli  kararlar almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Milli eğitim bakanlığı olarak sağlık bakanlığı bilim kurulu ve ilgili birimlerle  gerekli değerlendirmeleri yapıp gereken önlemleri ivedilikle alma kararlılığı içinde olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğünde bakanlığımız bu süreçte isabetli ve kısa sürede sonuca gitmeye odaklanmış bir şekilde uzaktan eğitim ve okullarımızdaki koruyucu sağlık ürünleri ile ilgili üretim hizmetlerine de kesintisiz olarak devam ediyor.

 

Salgın sürecinde bilgilendirmeler şeffaf bir biçimde devam edecek

Yapılan mücadele çerçevesinde almış olduğumuz tüm kararları siz değerli basın mensupları aracılığıyla da yüce milletimizle paylaşıyoruz. Bu bilgilendirmeler her zaman olduğu gibi en şeffaf biçimde devam edecek. Bilindiği gibi bakanlığımız bünyesinde Avrupa’nın birçok ülkesinden nüfusundan daha fazla sayıda öğrencimiz var ayrıca yaklaşık bir milyon öğretmenimiz de yine bakanlığımız bünyesinde görev alıyor. Bu nedenle alınan tüm kararların ülkemizdeki birçok hane halkını doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendirdiğini de bilinci içindeyiz çalışmalarımızı bu perspektifle en ince ayrıntısına kadar planlıyoruz.

Okulların açılış tarihinde değişiklik: Uzaktan eğitim süreci 31 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edecek

“Salgının başladığı tarihten itibaren dünya ülkelerinin bir çoğundan daha kısa sürede uzaktan eğitime geçme kararı almış olmanın da faydalarını şimdiden görüyoruz. Bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ve Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler çerçevesinde uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam etmesi kararlaştırılmıştır.

Çocuklarımızın en güvenli olacakları yer evleri hepimizin elden bırakmayacağı yegane şey tedbir ve birbirimize göstereceğimiz sabır anlayış ve dikkat. Süreç uzadıkça motivasyonun düşebileceğini sıkılmaların olabileceğini tahmin edebiliyoruz. Bir an önce normalleşme adımlarla atabilir miyiz okullarımızı sağlıkla açabilmemiz eskisi gibi okul bahçelerinde koşup sınıflarda bile bilmemiz için bu süreci hep birlikte yönetmek durumundayız.”

 

Telafi eğitimi süreci

“Telafi eğitimine ilişkin takvimimiz aslında şekli değişen, canlı bir takvim çünkü durum değiştikçe telafi eğitiminin gereksinimlerini de dönüştürebiliyoruz. Birazdan 81 ilimizin milli eğitim müdürü ile telafi eğitimi konusunda da bir toplantımız olacak ve telafi eğitiminin her yaş grubu için ve her bölge için ayrı ayrı özellikleri de dikkate alarak oluşturulduğu bir dönem yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi televizyondaki eğitim bir telafi eğitimidir, internet tabanlı eğitim de bir telafi eğitimidir, okullar açıldığında yüz yüze yapacağımız eğitim de bir telafi eğitimidir.  Bütün bunların hepsi öğrencilerimizin gelecekteki öğrenmelerinin zeminini sağlamlaştırma çabası ve çocuklarımızın okuldan uzaklaşmaması çabasıdır. bu şekilde telafi eğitimi ile ilgili 3 aşamalı bir program elimizde halen var bunu da adım adım uyguluyoruz.”

Sınıf geçme nasıl olacak?

“Sınıf geçme ile alakalı birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak ve öğrencilerimiz not ortalamaları kaç olursa olsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler. Dolayısıyla şu anda ikinci dönemde bir not verilmesi söz konusu değil. 1. dönemin notları geçerli. Öğrencilerimiz sıkıntıya girmesinler. Diyelim ki bir zayıf not olması durumu söz konusu ise herhangi bir şekilde sorumlu olarak üst sınıfa geçecekler.”

LGS ne zaman yapılacak?

“LGS tarihi ile ilgili hafta başında yapılacak kabine toplantısı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız bir açıklama yapacak. Sosyal mesafe konusunda da arkadaşlarımızla beraber simülasyonlar yapıyoruz ve nasıl bir oturma düzeni olacak gibi konularda sağlık bakanlığı ve bilim kurulu bize de temas halindeyiz dün de  bir toplantı yaptık konuyla ilgili bununla ilgili her türlü tedbiri en güçlü şekilde alacağız.”

 

Kaynak

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

20 + eleven =