Kastamonu Üniversitesi 2020-2021 Bahar Dönemi Lisansüstü Başvuruları

0
945

Kastamonu Üniversitesi 2020-2021 Bahar Dönemi yüksek lisans ve doktora başvuruları başladı.

Kastamonu Üniversitesi Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri 2020-2021 Bahar Dönemi yüksek lisans ve doktora başvuruları devam etmektedir.

Kastamonu Üniversitesi yüksek lisans ve doktora başvuruları için Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri başvuru süreçleri hakkında bilgilendirmeleri aşağıda bulabilirsiniz:
2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Eğitim Başvuruları Fen Bilimleri Enstitüsü  ve Sosyal Bilimler Enstitüsü için 25 Ocak- 2 Şubat 2021 tarihleri arasında Çevrimiçi / ONLINE olarak yapılmaktadır.

Kastamonu Üniversitesi Fen Bilimleri  Enstitüsü Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI VE DEĞERLENDİRME

 1. Adayların, ilanda belirtilen alanda bir lisans diplomasına sahip olması gerekir.
 2. ALES’ten, müracaat ettiği programın ilan edilen puan türünden en az 55 (elli beş) puan almalıdır. (Doktora/sanatta yeterlik/tıpta uzmanlık/diş hekimliğinde uzmanlık/veteriner hekimliğinde uzmanlık/eczacılıkta uzmanlık mezunlarının yüksek lisans programlarına başvurularında, ALES şartı aranmaz. Lisansüstü programa girişteki puan türü veya uzmanlık alanı dikkate alınmaksızın, ALES puanı 60 olarak kabul edilir.

DOKTORA PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI VE DEĞERLENDİRME

 1. Bir lisans veya tezli yüksek lisans diplomasına, hazırlık sınıfları hariç en az on yarıyıl süreli tıp, diş hekimliği, eczacılık ve veteriner fakülteleri diplomasına veya Sağlık Bakanlığınca düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında kazanılan uzmanlık yetkisi olması gerekir.
 2. Adayların, ilgili EABD tarafından uygun görülen ve EYK tarafından kabul edilen bir tezli yüksek lisans diplomasına sahip olması.
 3. ALES’ten müracaat ettiği programın türünde en az 55 (elli beş) puan alması, (doktora/sanatta yeterlik/tıpta uzmanlık/diş hekimliğinde uzmanlık/veteriner hekimliğinde uzmanlık/eczacılıkta uzmanlık mezunlarının doktora programlarına başvurularında ALES şartı aranmaz ve bu adayların değerlendirme işlemleri için, mezun olduğu lisansüstü programa girişteki puan türü veya uzmanlık alanı dikkate alınmaksızın, ALES puanı 60 olarak kabul edilir.
 4. YDS’den en az 55 (elli beş) puan veya Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen bir yabancı dil sınavından bu puan muadili bir puan alması gerekir.

T.C. UYRUKLU TEZLİ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARI BAŞVURU TAKVİMİ

25 Ocak- 2 Şubat:  2021 Başvuruların Kabulü: Başvurular internet üzerinden çevrimiçi (online) olarak https://obs.kastamonu.edu.tr/oibs/ina_app/ adresinden yapılacaktır. Şahsen veya posta ile yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. 4 Şubat 2021: Yazılı veya sözlü sınava alınacak adayların ilanı (sistem üzerinden) 8-9 Şubat 2021: Yazılı veya sözlü sınav 12 Şubat 2021: Sınav Sonuçlarının Açıklanması (sistem üzerinden) 15-16 Şubat 2021: Kesin Kayıt (Asıl Listeden Kayıt Yaptırmaya Hak Kazanan Adaylar İçin) 18 Şubat 2021: Yedek Aday İken Kesin Kayda Hak Kazanan Adayların Kesin Kayıtları
 • ENSTİTÜ ADRES VE TELEFONLARI
  • Adres : Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent Kampüsü İletişim Fakültesi Giriş Kat KASTAMONU
  • Telefon : (366) 280 22 05 – 06– 08
Fen Bilimleri Enstitüsü Lisansüstü İlan detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları

Başvuru Yöntemi 

 • Tezli Yüksek Lisans, Doktora ve Sanatta Yeterlik için müracaat edecek adaylar 25 Ocak – 5 Şubat 2021, Tezsiz Yüksek Lisans için müracaat edecek adaylar ise başvurularını 25 Ocak – 16 Şubat 2021 tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi’nin https://obs.kastamonu.edu.tr/oibs//ina_app/ adresinden yapacaklardır.
 • Adayların başvuru yapabilmesi için öncelikle sisteme “Yeni Bir Hesap Oluştur” linkini kullanarak üye olmaları gerekmektedir. Daha sonra adaylar, T.C. Kimlik No/Yabancı Kimlik No/Pasaport No/İkamet Tezkere No ile giriş yaparak kendilerini tanımlayacak ve sistem tarafından yönlendirilerek başvurularını gerçekleştireceklerdir.
 • Her program için Tezsiz Yüksek Lisans, Tezli Yüksek Lisans, Doktora ve Sanatta Yeterlik olmak üzere olmak üzere 4 ayrı tipte başvuru tanımı açılmıştır. Bu yüzden adayların, istediği kontenjana başvurabilmesi için uygun programı seçmeleri gerekmektedir.
 • Her aday, Tezsiz Yüksek Lisans Programlar hariç sadece bir programa başvuru yapılabilecektir.
 • Başvuru sırasında bilgilerini yanlış beyan eden adayların, kayıt hakkı kazansalar bile başvuruları iptal edilecektir.
 • Başvuru sonuçları Enstitü Başvuru Sisteminden ilan edilecektir. İlan edilen kayıt tarihleri arasında kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların başvuru sırasında beyan ettikleri bilgileri doğru olarak belgelendirdikleri takdirde kayıtları kabul edilecektir.

T.C. UYRUKLU TEZLİ YÜKSEK LİSANS, DOKTORA ve SANATTA YETERLİK PROGRAMLARI BAŞVURU TAKVİMİ TARIH AÇIKLAMA

 • 25 Ocak – 5 Şubat 2021: Başvuruların Kabulü: Başvurular internet üzerinden çevrimiçi (online) olarak https://obs.kastamonu.edu.tr/oibs/ina_app/ adresinden yapılacaktır.
 • 8 Şubat 2021: Yazılı veya sözlü sınava alınacak adayların ilanı (sistem üzerinden)
 • 11-12 Şubat 2021: Yazılı veya sözlü sınav
 • 15 Şubat 2021: Sınav Sonuçlarının Açıklanması (sistem üzerinden)
 • 16-17-18-19 Şubat 2021: Kesin Kayıt (Asıl Listeden Kayıt Yaptırmaya Hak Kazanan Adaylar İçin)
 • 22 Şubat 2021: Yedek Aday İken Kesin Kayda Hak Kazanan Adayların İlanı (1. Yedek Liste)
 • 23-24-25-26 Şubat 2021: 1. Yedek Listeden Kesin Kayda Hak Kazanan Adayların Kesin Kayıtları 1 Mart 2021 Yedek Aday İken Kesin Kayda Hak Kazanan Adayların İlanı (2. Yedek Liste) 2-3-4 Mart 2021 2. Yedek Listeden Kesin Kayda Hak Kazanan Adayların Kesin Kayıtları
Sosyal Bilimler Enstitüsü Lisansüstü İlan detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Lisansüstü başvurusu ile alakalı görüşlerinizi forum sayfamız üzerinden iletebilirsiniz.
Güncellenen 2020-2021 Bahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora ilanlarının tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × 3 =