İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nden Öğrencilere Burs Müjdesi

0
1075

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç üniversite sınavında ilk 50 bine giren öğrenciler için İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından burs verileceğini iletti.

13 Mayıs 2020 tarihinde YÖK ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) iş birliği ile üniversites sınavlarında ilk 50 bine giren ve maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliğini tercih eden öğrencilere karşıklıksız burs verileceği açıklandı.

YÖK ve İMİB İşbirliği’ni içeren ve YÖK resmi internet sayfasında yayınlanan açıklamanın tam metni şu şekildedir:

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’da İstanbul Maden ihracatçıları Birliği ile imzaladığı online protokol törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, TİM Başkanı İsmail Gülle, İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, üniversitelerin Maden, Jeoloji ve Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümleri bölüm başkanları katıldı.

Saraç, buradaki konuşmasında, Yeni YÖK olarak üniversite-sanayi işbirliği kapsamında sanayinin ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip, uygulama ve beceri yetkinliği yüksek insanların yetiştirilmesi ve istihdam odaklı politikaların oluşturulması hususunda sektör temsilcileri ile sürekli temas halinde olduklarını anlattı. Madencilik sektörünün ülkenin iktisadi kalkınması ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasında öncü sektörler arasında yer aldığına dikkati çeken Saraç beceri niteliği yüksek mühendisler kazandırmak amacıyla madencilik sektörünün temsilcileri ile bir arada olduklarını söyledi.  

Maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve cevher hazırlama mühendisliği programları ile ilgili sayısal verileri aktaran Saraç, 14 maden mühendisliği programında 4 bin 198 öğrenci ve 380 öğretim elemanı; 10 jeoloji mühendisliği programında 5 bin 311 öğrenci ve 653 öğretim elemanı; bir üniversitedeki cevher hazırlama mühendisliği programında ise 299 öğrenci ve 20 öğretim elemanının bulunduğunu belirtti.

İlk 50 bine giren öğrencilere aylık net asgari ücret

“Geçen yıl ilk olarak tekstil sektörü temsilcileri ile yapılan protokolün başarılı sonuçlar verdiğini aktaran Saraç, bu alanda ikinci protokolün de madencilik sektörü ile yapılacağını belirtti. Protokol ile başarılı öğrencilerin maden sektörüne çekilmesi, staj ve iş yeri eğitimi uygulamalarının artırılmasının ve mezuniyetleri sonrasında istihdam sağlanmasının amaçlandığını vurgulayan Saraç, şunları kaydetti: “Bu iş birliğimiz neticesinde, üniversite sınavında ilk 50 bine giren ve ilk 5 tercihinde bu bölümlerden en az birini tercih eden ve yerleşen öğrencilere aylık net asgari ücret tutarı kadar; 50 bin ile 65 bin arasında olanlara net asgari ücret tutarının yarısı kadar, 65 bin ile 80 bin arasında olanlara ise net asgari ücret tutarının üçte biri kadar İMİB tarafından karşılıksız burs verilecek.”

Burslar her yıl güncellenecek

” 2020-2021 eğitim öğretim döneminden itibaren verilmeye başlanacak olan burs miktarı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu’nun kararları doğrultusunda her yılın başında güncellenecek. Diğer kurum ve kuruluşlardan da burs alınması bu eğitim bursunun alınmasına engel teşkil etmeyecek.”

Başarı öğrencilere istihdam desteği

“YÖK ve İMİB arasında yapılan işbirliği kapsamında bu programlardan başarıyla mezun olacak öğrencilerin istihdamına yönelik hususların da yer aldığının altını çizen Saraç, “İMİB tarafından maden, jeoloji veya cevher hazırlama mühendisliği programlarını başarıyla tamamlayan ve eğitim bursu alan öğrencilere madencilik sektöründe faaliyet gösteren firmalarda iş verilmesine yardımcı olacak.” dedi.”

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer’den YÖK’e teşekkür

“İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer ise törende yaptığı konuşmada, “Protokolle, bu neslin önüne son derece güçlü bir kapı açtığımız gibi, sektörümüzü de onların varlığıyla daha parlak bir hale getirmenin alt yapısını oluşturuyoruz.” dedi. Dinçer, destekleri ve imza törenine katılımları dolayısıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, Yeni YÖK misyonu çerçevesince üniversite-sanayi iş birliğine büyük önem vererek ülkedeki maden sektörünün geleceğine katkısı olacak iş birliğine imza atılmasını sağlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve ilgili YÖK üyelerine, toplantılara katılım sağlayarak katkı veren üniversitelerin Maden, Jeoloji ve Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümleri bölüm başkanlarına teşekkür etti.”


YÖK tarafından alınan öğretmen adaylarının uygulamalı ders aşamaları için alınan karar ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Hemşirelik öğrencileri için YÖK tarafından alınan kararla sunulan staj seçeneklerini içeren yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Eczacılık ve Diş Hekimliği öğrencileri için YÖK tarafından alınan karar ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İntörn aşamasında olan Tıp Öğrencileri için YÖK tarafından alınan karar ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

“YÖK’ten Beklenen İnternet Desteği Geldi” haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

“Normalleşme Sürecinde YÖK Öğrencinin Yanında” haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

four × three =