İçişleri Bakanlığından YKS’ye Girecek Öğrenciler İçin Ek Genelge!

0
45

İçişleri Bakanlığı 81 il için valiliklere ek genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığının il valiliklerine gönderdiği Covid-19 kapsamında 81 ili ilgilendiren ek genelgesinde 16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerinde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin açıklamalar bulunmakta.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile önümüzdeki hafta sonu ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kapsayan 16,17,18,19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağının uygulanacağını belirtmişti. Bu açıklama üzerine İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliklerine YKS’ye girecek öğrencileri de içeren ek bir genelge gönderdi.

YKS’ye girecek öğrencileri içeren ek genelge de sınava girerken T.C. Kimlik Kartlarının olma zorunluluğu nedeniyle daha önce il/ilçe nüfus müdürlüklerine T.C. Kimlik Kartı başvurusunda bulunmayanlar için bu birimlerin 18-19 Mayıs tarihlerinde açık olacağı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı ek genelgenin ana başlıkları şu şekildedir:

Sokağa Çıkma Kısıtlamasının Geçerli Olduğu iller

“Bakanlığımız 81 İl Valiliğine Sokağa Çıkma Kısıtlaması ile ilgili ek genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, salgınla mücadeleye yönelik birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği ifade edildi.
Alınan tedbirlerin, bulaşın yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla; Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 ilimizde 15-19 Mayıs 2020 tarihlerinde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin 12 Mayıs’ta valiliklere genelge gönderildiği belirtildi.”
 

Son Teslim Tarihinden Önce Beyannamelerin Verilmesi ve Ödeme Süreleri için Düzenleme

“18 Mayıs tarihinde verilmesi gereken  kurum ve gelir geçici vergi beyannamelerinin 28 Mayıs tarihine ertelenmesi ve 2019 yılı kurumlar vergisi beyannamesi, geçici vergi beyannamesi, katma değer vergisi beyannamesi, damga vergisi beyannamesi, muhtasar beyanname ve aylık prim ve hizmet bildirgelerinin de sırasıyla 27 Mayıs, 28 Mayıs  ve 01 Haziran tarihlerinde beyan edilmek zorunda olması nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamanın olduğu 15-19 Mayıs 2020 tarihlerinde aşağıdaki istisnaların bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede açık olacak işyerleri, işletme ve kurumlar ile İstisna Kapsamında Olan Kişiler Bölümü kapsamına eklenmesi gereği ortaya çıktığı belirtildi.
 
Geçici Vergi Dönemine (Ocak-Şubat-Mart) Ait Kurum ve Gelir Geçici Vergisi Beyanı ve Ödeme dönemi olduğu için, 16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerinde serbest muhasebeci mali müşavirler ile yeminli mali müşavirler ve çalışanları (Karar verilmesi halinde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarından ) 31 Mayıs tarihine kadar muaf olacak.”

 

T.C. Kimlik Kartı Başvuruları için 18-19 Mayıs’ta il/ilçe Nüfus Müdürlükleri Açık Olacak

“Bu kapsamda, istisna Kapsamında Olan Kişiler Bölümü’ne, ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek merkezi Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına (YKS) girecek olan öğrencilerin T.C. Kimlik Kartı başvurularının alınması adına tüm il/ilçe nüfus müdürlükleri 18- 19 Mayıs 2020 tarihlerinde açık bulundurulacak. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 18- 19 Mayıs 2020 tarihlerinde nüfus müdürlüklerine T.C. Kimlik Kartı Başvurusu ile sınırlı olmak üzere öğrenciler ve ihtiyaç olması halinde beraberinde ana, baba, veli veya vasisinden bir kişi sınava başvurulduğunu gösterir belgeyi ibraz etmek şartıyla sokağa çıkabilecek. Ayrıca nüfus müdürlükleri belirlenen o tarihlerde ve saatlerde hizmet vermeye devam edecek.

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından ilgili mevzuat uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınacak.  Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak.  Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.”

 

 
İçişleri Bakanlığı Ek Genelgesi Hakkında Duyuru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ten − 6 =