Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

YÖKDİL Sınavı Geçerliliği Nedir?

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
906 Görüntüleme
(@yesim)
Üye Admin
Katılım : 4 sene önce
Gönderiler: 387
Konu başlatıcı  

YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL Sınavı, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri alanlarından adayların kendi alanlarındaki dil becerilerini belirlemeye yönelik bir sınavdır.

2018-2019 İlkbahar dönemlerinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile gerçekleşmekteydi.  2019 Sonbahar döneminden itibaren ise yine YÖK'ün koordinesinde ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılmaya devam edilecek olup, sınav tarihlerine ilişkin bilgi her yıl ÖSYM sitesi www.osym.gov.tr sınav takviminde yer alarak belirtilmektedir.

 

YÖKDİL'e Kimler Başvurabilir?

YÖKDİL’e yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ve üniversitelerdeki akademik yükseltmelerde adaylardan akademik yeterlilik dil puanı istenen kişiler başvurabilmektedir.

 

YÖKDİL Sınavı Geçerliliği Nedir?

YÖKDİL sınavı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (YDS) eşdeğer olduğu bilinmektedir.

Bu duruma göre YÖKDİL Sınavı’nın geçerlilik süresinde:

Doçentlik başvurularında süre kısıtlaması yoktur.

Öğretim Elemanı (Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Okutman, Uzman) kadrolarına başvurularında süre sınırlaması yoktur.

Yüksek Lisans başvurularında (Yabancı Dil Puanı zorunlu olarak istenen Yükseköğretim Kurumlarında) süre sınırlaması yoktur.

Doktora Programlarına başvurularda Yabancı Dil Puanının Geçerlilik süresi 5 yıldır.

 

YÖKDİL Sınavının geçerliliği konusundaki bilgiye Remzi Hoca Blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bu konu 3 sene önce tarafından Yeşim tarihinde düzenlendi

   
Alıntı
Paylaş: