Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

ALES'e Nasıl Hazırlanılmalı?


Yeşim
(@yesim)
Üye Admin
Katılım : 3 sene önce
Gönderiler: 387
Konu başlatıcı  

ALES Nedir?

Akademik Personel ve Lisans Üstü Giriş Sınavı (ALES), yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, lisansüstü eğitime girişlerde, yurtdışına lisansüstü eğitim görmek için gönderilen adayların seçimi için düzenlenen bir sınavdır. Yılda 3 kez yapılan sınavda puan aralığı 50 ve 100 arasıdır. Sınav süresi 2,5 saat, geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

 

ALES'e Hazırlanacaklara Tavsiyeler Nelerdir?

Ales'e hazırlanırken size klavuzluk edecek bilgiler aşağıdaki gibidir:

Ales sınavı bilgi ağırlıklı bir sınav değildir, daha çok mantıksal çıkarım yapabileceğiniz soruların mevcut olduğu bir sınavdır. Testleri çözmek için Türkçe ve Matematik temel konularına hakimiyet gerekmektedir. Türkçe soruları paragraf ağırlıklı olup okuduğunuzu anlamanıza yönelik soru tiplerinden oluşmaktadır. Aynı zamanda Mantık soruları da mevcuttur. Matematik bölümünde ise Matematik ve Geometri sorularının yanı sıra Matematiksel düzlemde mantık soruları mevcuttur. Paragraf sorularına takılı kalmadan hızlı okumak ve anahtar sözcüklere dikkat ederek çözmek gerekmektedir. Bu yüzden, okuduğunuzu anlamanızı geliştirmesi için kitap okumanız bu konuda geliştirici bir unsur olacaktır. Ek olarak, paragraf çözüm yöntemlerinin öğrenilmesi ve bir kursa gidilmesi sınavda hızlı soru çözümü için yardımcı olacaktır.

Sayısal bölüm için ise, bol şekilde soru çözüm pratiği yapılmalı ve problem çözümü çalışılmalıdır. ALES sınavında ezberden ziyade çıkarımsal mantık ile soruların çözülmesi gerektiği için bol şekilde problem ve soru çözümleri yapılarak soru pratiğinin arttırılması gerekmektedir. Zorlayıcı halde bulunan mantık sorularının çözümü için soru çözüm yöntemlerini öğrenip bol soru çözümü yapmak, mantık sorularını hızlı şekilde çözmenizde yardımcı olacaktır.

Diğer farklı tavsiyeler şöyle sıralanabilir:

  • Sizin için sözel bölümü mü, sayısal bölümü mü yoksa eşit ağırlık bölümü mü önemli? Bu sorunun cevabını verdikten sonra türkçe ve matematikte konu dağılımını dikkatle incelemelisiniz.
  • Hedef belirlemek size sonuç getirecektir. Bu nedenle türkçe ve matematikten almanız gereken puana göre bir hedef belirlemeniz uygun olacaktır.
  • Bir ya da daha fazla soru bankası kitabı temin etmelisiniz. Mümkünse farklı yayınların kitaplarını satın alın ve seçtiğiniz kitaplarda soru çözümlerinin anlatımlı olmasına dikkat ediniz.
  • ALES hazırlık kitapları size hem türkçe hem de matematikte sınavda karşısınıza çıkabilecek tüm konuları verecek. Her gün en az 20 soru çözerek hangi konuda iyi hangisinde kötü olduğunuzu belirleyebilirsiniz.
  • Kitapları bitirdikten sonra en az haftada bir deneme sınavı yapmak size eksiklerinizi gösterecektir. Ayrıca zamanı nasıl kullandığınızı da görmüş olacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise deneme sınavlarını, sınav ortamındaymış gibi yapmak olmalıdır.

  •  Son olarak deneme sınavlarını çıkmış sorulardan çözmek sizi sınava daha iyi hazırlayacaktır. Mutlaka önceki sınavlardaki soruları çözmeye çalışarak soru pratiğinizi arttırmanız yararlı olacaktır.

     

Bu konu 2 sene önce 2 defa tarafından Yeşim tarihinde düzenlendi

Alıntı
Konu Etiketleri
Paylaş: