Eczacılık ve Diş Hekimliği Öğrencilerine YÖK’ten Beklenen Karar

0
568

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç,  mezun aşamasında olan eczacılık ve diş hekimliği öğrencileri için staj eğitimlerini uzaktan öğretimle yapabileceklerini iletti.

13 Nisan 2020 tarihinde Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Prof. Dr. Yekta Saraç mezun aşamasında olan eczacılık ve diş hekimliği adayları ile ilgili alınan kararı iletti.

Daha önceki günlerde öğretmen adaylarının uygulamalı derslerinin ‘ders, ödev ve dosya hazırlığı’ ile telafi edilebileceği ve hemşirelik öğrencilerine uzaktan eğitim ile de staj seçeneği sunan YÖK, 13 Nisan 2020 tarihinde mezuna aşamasında olan eczacılık ve diş hekimliği öğrencilerinin de staj eğitimleri için salgın sürecinde öğrencilerin yararına olacak bir staj seçenekleri sundu.

YÖK Başkanı Yekta Saraç , Covid-19 salgınının yarattığı güçlükler nedeniyle yeni bir karar aldıklarını belirtti.

Profesör Saraç Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama’da şunları iletti:

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç,Covid-19 salgını nedeniyle alınan yeni kararlara yönelik açıklamasında: 

“Alınmış olan daha önceki staj/uygulama süreleri ve kalan uygulama süresinin az olması dikkate alınarak, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemiyle sınırlı kalmak kaydıyla;” diyerek öncelikle kararın geçerli olduğu sürece vurgu yapan YÖK Başkanı Saraç;

Diş Hekimliği ve Eczacılık Programlarında okuyan mezun aşamasındaki öğrencilere koruyucu önlemlerle staj veya uzaktan öğretimle staj seçenekleri sunuldu.

” (…) Diş hekimliği programlarında yaz dönemi de dahil uygun zamanda sağlık birimlerinde koruyucu önlemler alınarak yapabilecekleri; eczacılık programlarında ise sağlık birimleri ile serbest eczanelerde yaz dönemi de dahil uygun zamanda staj/uygulama eğitimlerini koruyucu önlemler alınarak yapabilecekleri gibi dijital imkanlarla uzaktan öğretim yoluyla tamamlayabilmeleri hususunun yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları tarafından değerlendirilerek karara bağlanması uygun görülmüş ve bu karar yükseköğretim kurumlarına iletilmiştir.” ifadesinde bulunmuştur.

YÖK Başkanı Saraç, yeni kararın öğrencilere hayırlı olmasını dileyerek yazılı açıklamasını tamamlamıştır.

 

YÖK tarafından alınan öğretmen adaylarının uygulamalı ders aşamaları için alınan karar ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Hemşirelik öğrencileri için YÖK tarafından alınan kararla sunulan staj seçeneklerini içeren yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 × 4 =