DUS Ne Zaman Yapılacak?

0
346

DUS(Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı), Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız-Diş ve Çene Radyolojisi, Ortodonti, Endodonti, Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Diş Tedavisi alanlarında uzmanlık eğitimi almak için adayların girmesi zorunlu olduğu bir sınavdır. Sınav, ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ) tarafından yıldan 1 kere Ankara, İzmir ve İstanbul’ da aynı anda gerçekleşmektedir. Yazımızın devamında “ DUS Soruları ve Sınav Formatı Nasıldır? DUS’ a Kimler Girebilir? DUS için İngilizce Şartı Var mı? DUS Ne Zaman Yapılacak?” sorularını cevaplarına ulaşabilirsiniz.

DUS Soruları ve Sınav Formatı Nasıldır?

DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı), ortodonti, ağız ve çene cerrahisi ve tıbbi bilimler altyapısı ile oldukça kapsamlı ve zor bir sınavdır. Sınavda ”Diş Hekimliği Temel Bilimler Testi” ve ”Diş Hekimliği Klinik Bilimler Testi” olmak üzere iki test alanı bulunmaktadır. Diş Hekimliği Temel Bilimler Testi 40 soru, Diş Hekimliği Klinik Bilimler Testinde 80 soru olmak üzere toplam 120 soru bulunmaktadır. Sınav süresi 150 dakikadır.

DUS’ a Kimler Girebilir?

2020 DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı) başvuru koşullarının başında diş tabibi olmak veya bu alanda eğitime devam ediyor olmak geliyor. Başvuru koşulları;

  • Diş tabibi olmak ya da bu alanda eğitime devam ediyor olmak.
  • Türk soylu yabancılar için Türkiye’de meslek ve sanatlarını serbestçe yapabilmelerine, kamu, özel kuruluş veya işyerlerinde çalışabilmelerine ilişkin 2527 sayılı kanun kapsamında bulunmak.
  • Meslek ve sanatını uygulamasına ve uzman olmak istediği dalda çalışmasına engel teşkil edebilecek bedeni ve ruhi bir hastalığı olmamak.
  • Burstan doğan mecburi hizmetlerini sınav gününden itibaren üç ay içinde bitirecek durumda olmak.
  • Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS)’na yabancı uyruklu adaylar da başvurabilirler.

DUS için İngilizce Şartı Var mı?

DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı) sonucuna göre yerleştirme için yabancı dil yeterliliği aranmaktadır. Yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde bakanlığı düzenlediği sınavlardan veya ÖSYM’ nin düzenlediği YDS veya YÖKDİL sınavlarından en az 50 puan almak şartı vardır. Dil puanı için  geçerlilik süresi 5 yıldır.

DUS Ne Zaman Yapılacak?

2020 yılı için  ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi), sınav takvimine göre DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı) 13 Aralık 2020 tarihinde yapılacaktır. Sınav için başvuru tarihi ve sonuç açıklama tarihi henüz belirtilmemiştir. DUS başvuruları ÖSYM başvuru tarihini açıkladıktan sonra https://ais.osym.gov.tr/ veya ÖSYM başvuru merkezlerinden yapılabilir.

Bu yazımız ile ilgili forum sayfamız üzerinden görüşlerinizi iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

four × four =