DGS’de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır?

0
167

DGS (Dikey Geçiş Sınavı), ön lisans mezunlarının ve meslek yüksekokullarındaki adayların girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan, 2000 yılından başlayarak her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında ÖSYM tarafından düzenlenen okullar arasındaki dikey geçişi sağlayacak olan bir sınavdır. Bu sınava girecek birçok adayın aklında şu soru belirmektedir: DGS’de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır? Bu yazıda DGS’ye girecek adaylara yardımcı olmak amacıyla DGS soru tipleri incelenecektir.

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Süresi Ne Kadardır?

Yükseköğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyen adayların başvuracağı sınav süresi 150 dakika yani 2 saat 30 dakikadır.

DGS Sınav tarihlerini öğrenmek için “DGS Sınav Tarihleri” başlıklı yazımızı inleyebilirsiniz.

DGS'de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır? Bu yazıda DGS’ye girecek adaylara yardımcı olmak amacıyla DGS soru tipleri incelenecektir.
DGS, sınav süresi 150 dakika yani 2 saat 30 dakikadır.

DGS’de Kaç Soru Sorulmaktadır?

DGS’de sınava giren adaylara sayısal ve sözel bölümlerinden oluşan bir yetenek testi uygulanmaktadır. Yetenek testinde 120 soru yer almaktadır. Sınavda uygulanacak test ve DGS soru tipleri, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli muhakeme becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayıp farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri sorular niteliğinde olmaktadır.

Matematik sorularında Lise-1 matematik veya matematik 1 konuları ağırlıktadır ve grafik ile mantık soruları da testin içinde yer almaktadır.

Türkçe soruları anlam, paragraf çözümü ve mantık problemleri şeklinde soru şekilleri yer almaktadır.

DGS Soru Dağılımları Nasıl Olmaktadır?

DGS’de Türkçe, Matematik ve Geometri soruları yer almaktadır. Bu bölümlerde çıkan konular aşağıdaki gibidir.

DGS’de yer alan Türkçe Konuları, sözcükte anlam, cümlede anlam, paragraf anlatım bozukluğu, sözel mantık konularıdır.

DGS’de yer alan Matematik Konuları ise, işlem bilgisi, temel kavramlar, basamak kavramı, bölme-bölünebilme, OBEB-OKEK, rasyonel sayılar, basit eşitsizlikler, mutlak değer, üslü sayılar, köklü sayılar, çarpanlara ayırma I. dereceden denklemler, oran-orantı, problemler(Sayı Problemleri, Kesir Problemleri, İşçi-Havuz Problemleri, Yaş Problemleri, Yüzde Problemleri, Kar-Zarar Problemleri, Hız Problemleri, Faiz Problemleri, Karışım Problemleri) kümeler, fonksiyon işlem, modüler, aritmetik, permütasyon-kombinasyon-olasılık, tablo ve Grafik yorumlama sayısal yetenek konularıdır.

DGS’de yer alan Geometri Konuları, doğruda açılar, üçgende açılar, üçgenler ve bağıntılar, üçgende uzunluk, üçgende benzerlik, üçgende alan, çokgen, dörtgenler, özel dörtgenler, çemberde açılar, çemberde uzunluk, dairede alan, prizma, piramit, küre, noktanın analitiği, doğrunun analitiği, simetri, eşitsizlik, vektörler.

Bugüne kadar DGS’de çıkmış soruları indirmek için “DGS’de Çıkmış Sorular” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

DGS’de Çıkan Soru Tipleri Nelerdir?

DGS eşit ağırlık türünde bir sınavdır ve sorular hem sayısal hem de sözel ağırlıklıdır. Sınav 120 sorudan oluşmaktadır. Sınavın 60 sorusu sayısal bölüm 60 sorusu sözel bölümdür. Her bölümde 10 tane mantık sorusu bulunmaktadır. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir, yanlışlar ilgili bölümlerin doğrularını götürür (sözel için yapılan 4 yanlış sözelden 1 doğruyu götürür). Sınavda adaylara verilen süre ise 140 dakikadır.

Siz de DGS’ye hazırlanmak istiyor ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız “DGS’ye nasıl Hazırlanırım” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18 − five =