Bütünleşik Doktora Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

0
1728

Akademik kariyer düşünen adayların aklında olan “Bütünleşik Doktora Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?” sorusunu bu yazımızda yanıtlayacağız. Tek bir çatı altında birleştirilmiş yüksek lisans ve doktora eğitimi bütünleşik doktora eğitimi olarak adlandırılır. 5 yıl süren ve tek bir tezle bitirilen bir eğitimdir. Bütünleşik doktora üniversitelerde yeni yaygınlaşmaya başlayan bir eğitimdir. Bu eğitim ülkemizde ilk olarak ODTÜ ve İTÜ gibi seçkin  üniversitelerde başlamıştır.

4’lük sistemde 3.00 ve üzeri not ortalaması ile mezun olmuş, 80 ve üzeri ALES, aynı zamanda 55 ve üzeri yabancı dil puanına sahip,  hazırlık eğitimi hariç 4 yıllık lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilerin yüksek lisans yapmadan doğrudan doktora programına kayıt yaptırarak aldıkları doktora eğitimi, bütünleşik doktora olarak adlandırılır.

Bütünleşik Doktora Eğitim Aşamaları

Bütünleşik doktora eğitiminde önce yüksek lisans dersleri daha sonra da bilimsel hazırlık eğitimi verilir. Bilimsel hazırlık yoksa doğrudan doktora dersleri verilir. Sonra yeterlilik ve tez aşamasına geçilir. Tez dönemi tamamlandıktan sonra komite tarafından savunma yapılır. Savunma sözlü olarak yapılır, komiteye ve katılımcılara tez açıklanarak ve savunularak alandaki yeterlilik ve uzmanlık gösterilir. Savunma sonunda komite kararı olumlu ise “Doktor” unvanı alınır. 

Bütünleşik doktora programının, eğitim açısından standart doktora programından farkı yoktur. Bütünleşik doktora eğitimi alanlar, yüksek lisans derecesiyle kayıt alınan standart bir doktora programı eğitimiyle aynı eğitimi almaktadır. Tek farkı; bütünleşik doktora programı öğrencileri sadece lisans programına sahip iken, standart doktora programındaki öğrenciler aynı zamanda yüksek lisans derecesine de sahiptir.

Bütünleşik Doktora Şartları

“Bütünleşik Doktora Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?”

a)Lisans mezuniyet genel not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00 olmalı yada Yükseköğretim Kurulu tarafından ilgili puana karşılık gelen mezuniyet not ortalamasına sahip olmalı,

b)Başvurduğu programın puan türünde 80 puandan az olmamak koşuluyla Senato tarafından belirlenecek ALES puanına veya YÖK tarafından ALES taban puanının muadili olan GMAT veya GRE sınav sonucuna sahip olmalıdır.

c)Bütünleşik doktora programına başvuracak olanların programa kabulünde, üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber, ALES puanının yanı sıra yazılı olarak yapılacak bilimsel değerlendirme sınavı ve/veya mülakat sonucu ile yüksek lisans derecesiyle başvuranlar için yüksek lisans not ortalaması da değerlendirilebilir. Daha fazla bilgi için Gazi Üniversitesi’nin genel başvuru sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bütünleşik Doktora Eğitim Süresi

Normal şartlarda 4 yıl süren doktora programına istinaden, Bütünleşik doktora en az 5 yıl ( 10 yarıyıl), en fazla 7 yıl (14 yarıyıl) sürmektedir. Eğitimde bilimsel hazırlık programı uygulanacaksa bu sürelere 2 yarıyıl daha eklenmelidir.  Bütünleşik doktora programın süresinin normal doktora programına göre fazla olması, bütünleşik doktora programında yüksek lisans tez döneminin olmamasından kaynaklanır.

Bunu Unutmayalım!

Bütünleşik doktora dersleri en fazla 5 yıl içinde tamamlanmalıdır. Bu süre içinde derslerinde minimum genel not ortalamasını sağlayamayan yada derslerini tamamlayamayanların ilişikleri kesilmektedir. Yurtdışında bütünleşik doktora eğitimi süreleri farklılık göstermektedir.

Bütünleşik Doktora Programına Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 

1. Üniversite lisans ve yüksek lisans öğrenimine ait onaylı not belgeleri. 

2. ALES belgesi. 

3. Yabancı dil belgesi. 

4. Özgeçmiş ve yayın listesi. ( üniversiteye bağlı olarak değişir)

5. Enstitüden doktora programına kayıt belgesi.

Bütünleşik doktoranın avantajlarının olmasıyla birlikte akademisyen olmak isteyenler için bazı dezavantajları da bulunmaktadır: 

Avantajları:

-Doktora yüksek lisans eğitiminde verilen her şeyi fazlasıyla kapsamakta hatta aşmaktadır. Bundan dolayı yüksek lisans yapılmamış olması kayıp sayılmamalıdır. 

-Kişi doktora yaparken, ekstra bir proje yapıp yüksek lisansını da doktora ile birlikte alabilmektedir. Böylelikle ek bir diplomaya zaman kaybı yaşanmadan sahip olunabilir.

-Yüksek lisans eğitimi almak, akademik başarı hususunda ekstra bir avantaj sağlamayacaktır. 

Dezavantajları:

-Yüksek lisans eğitimindeki tez dönemi öğrencinin akademik anlamda deneyim kazanmasına ve sonrasında doktora eğitiminde kaliteli yazılar üretmesine katkı sağlayacaktır.

-Yüksek lisans yapılması doktora esnasında literatür taraması ve araştırma konusunda tecrübe sahibi yapacaktır. Hatta yüksek lisans sırasında en az bir akademik makale yayınlanması doktora eğitiminde yararlı olacaktır.

-Yüksek lisansta alınan dersler, doktoradaki ders yüküne saydırabileceği için akademik araştırmaya daha çok yoğunlaşıp, daha fazla yayın çıkarma imkanı elde edilebilir. Bunlar doktorada ilerlemeyi kolaylaştıran etmenlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

17 − 4 =