Bakan Selçuk Açıkladı: LGS Nasıl Uygulanacak?

0
137

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mayıs 2020 tarihinde Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklama sonrasında LGS ve YKS ‘nin nasıl uygulanacağı merak konusu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında YKS ve LGS’nin yeni tarihlerini iletti.Sınavların bu süreçte nasıl uygulanacağı konusunda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Lise Giriş Sınavı (LGS) hakkında bilgilendirme yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlar Kurulu toplantısının neticesinde YKS ve LGS’nin yeni tarihlerini de duyurdu. Yeni tarihlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  katıldığı A Haber canlı yayında sınav sürecinin nasıl olacağını anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından 20 Haziran tarihine ertelenen LGS’nin ve 27-28 Haziran tarihine çekilen YKS sınav sürecinin nasıl işleyeceği hakkında açıklamalar yapıldı:

Öğrenciler Kendi Okullarında Sınava Girecek

“Bu kararları birçok kurumla istişare yaparak almaktayız. Biz LGS ile ilgili kararlar alıyoruz ve uygulamaya geçiyoruz. YÖK’te YKS ile kararlar alıp uyguluyor.”

Öğrenciler LGS Tarihinde İlk Defa Kendi Okulunda Sınava Girecek

“Her öğrencimiz kendi okulunda sınava girecek. Hiç bilmediği bir okulda hiç bilmediği mahallede sınava girmeyecek. Daha rahat bir ortam olması amacıyla kendi okullarında girmesini sağlıyoruz. Bu LGS tarihinde ilk defa yapılacak bir şey. Sınav bilgileri e-okul üzerinden açıklanacak.”

Sınav Merkezleri Dezenfekte Edilecek ve Sınav Uygulanırken Sağlık Koşulları Göz Önünde Bulundurulacak

“Sınav merkezleri dezenfekte edilecek. Öğrencilere maske temin edilecek. Bu zamanda fotoğraflı kimlik kartında zorlanabilir diye fotoğraflı kimlik şartı aramayacağız.

Önümüzdeki günlerde oturma düzeniyle ilgili Bilim Kurulu’nun da çalıştığı bir senaryo var. Bir problem olmayacak, sağlık koşuları dikkat edilerek, Bilim Kurulu’na danışarak bir karar alınacak.”

LGS İki Oturumda Uygulanacak ve Rehber Öğretmenler Eşlik Edecek

“Sınav 2 oturumda olacak. Buradaki boşlukta da öğrencilerimiz okul bahçesine çıkacak. Fakat veliler ile öğrenciler birlikte olamayacak. Sosyal mesafe korunarak öğrencilerimizin hava alması sağlanacak, öğrencilerimizin yanında rehber öğretmenler olacak.

Öğrenciler kendi öğretmenleriyle sınava girmeyecek, özel ve resmi bütün okullarımızdaki öğrenciler kendi okullarında başka öğretmenler eşliğinde sınava girecekler. Sınavla ilgili bir tanıtım videosu da yayınlanacak.”

Sadece 1. Dönemden Sorumlu Olacaklar

“Sınavdaki sorular 1. dönemdeki konulardan sorumlu olacağı bir sınav hazırladık. LGS ile ilgili öğrencilere her desteği sağlıyoruz.”

Okulların Açılma Tarihi 1 Haziran Olarak Planlanıyor

“Okullar şu tarihte açılacak kararını bakanlık olarak alma durumunda değiliz. Bütün bakanlıklardan görüş alınarak bir karar alınacak. Biz 1 Haziran’da kademeli olarak açılmasını istiyoruz ama süreç dinamik.

Bizim 1 Haziran için birden fazla planımız var. İnşallah her şey yolunda gider 1 Haziran’da okulları açarız. Ya da kısmi bir açılmaya gidebiliriz. Önümüzdeki haftalarda şartlara bakacağız, ilgili kuruluşlarla bakacağız ve değerlendireceğiz.

Bir öğrencimiz, çocuğumuz devamsızlıktan kalmadıysa bir üst sınıfa geçecek fakat sorumlu olarak geçecek. Biz çocuğun lehine olan kararı vermekteyiz. Yasal olarak da düzenleme yapıldı.”

Kaynak

İlgili Haberler:

“Okulların Açılış Tarihinde Değişiklik: Ziya Selçuk Açıklama Yaptı” haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

6 + seventeen =