Ankara Üniversitesi 2020-2021 Güz Dönemi Lisansüstü Başvuruları

0
687

Ankara Üniversitesi 2020-2021 Güz Dönemi lisansüstü başladı.

Ankara Üniversitesi  Sosyal Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Adli Bilimler Enstitüsü, Biyoteknoloji Enstitüsü, Nükleer Bilimler Enstitüsü, Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü 2020-2021 Güz Dönemi Lisansüstü başvurularını açmıştır.

Ankara Üniversitesi lisansüstü başvurularını açan tüm enstitüleri için genel başvuru kılavuzu yayımlamıştır.

Ankara Üniversitesi başvuruları online olarak yapılmaktadır.

Online Başvurularda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Online başvuru süresi bittikten sonra sisteme girilen bilgilerde değişiklik yapılamaz.
 2. Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve devam edilemez.
 3. Lisansüstü programlara girmeye hak kazanan adayların kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağı ve kayıt sırasında istenen belgelerin teslimi için duyurular ilerleyen tarihlerde ilgili Enstitülerin web sayfalarında yapılacaktır.
 4. Kesin kayıt hakkı kazanan adayların, aşağıda belirtilen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamaları gerekmektedir. Eksik belge ile kayıt kabul edilmemektedir.
 5. Eksik belge ve/veya yanlış beyân durumunda, adayların kesin kayıtları iptal edilecektir.

Genel Bilgiler: 

Yabancı Dil Sınavı Şartları
 1. YDS ile e-YDS Yabancı Dil Sınavlarının geçerlik süresi 5 yıldır. Tezli Yüksek Lisans Programlarına yapılacak başvurularda YDS/YÖKDİL sınavları; Doktora Programlarına başvuruda YDS/YÖKDİL sınavları ile Diş Hekimliği ve Tıp Alanındaki doktora programlarına başvuru da TIPDİL sınavı da geçerlidir.
 2. ÖSYM tarafından kabul edilen uluslararası geçerliği olan bir yabancı dil sınavından alınan puana eşdeğer puanınızı öğrenmek için TIKLAYINIZ.
 3. Yabancı Dil sınavları için ; YDS, YÖKDİL veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası sınavların eşdeğeri kabul edilecektir.
ALES Şartları
 1. ALES Sonuç Belgesinin geçerlik süresi 5 yıldır.
 2. Yabancı uyruklu adaylardan ALES belgesi istenmemektedir.
 3. Üniversitemiz Senatosu’nun 02/06/2020 tarih ve 557/4949 sayılı Kararı gereğince; “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca 14 Nisan 2020 tarihli ve 31099 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik “in 1. ve 2.maddeleri gereğince, Doktora/sanatta yeterlik/tıpta uzmanlık/diş hekimliğinde uzmanlık/veteriner hekimliğinde uzmanlık/eczacılıkta uzmanlık mezunlarının Üniversitemiz lisansüstü programlarına başvurularında ALES puanı olarak 70 puan almış kabul edilmelerine karar verilmiştir.”
Başvurulacak Programlar ve Transkript Hakkında
 • Adayların mezuniyet belgesi veya transkriptinde yer alan mezuniyet not ortalamasının “4’lük” sistem üzerinden ise “100’lük” sistemdeki karşılığının sisteme girilmesi gerekmektedir. Adaylar; “4’lük” sistem üzerinden notun “100’lük” sistemdeki karşılığını Yükseköğretim Kurulu 4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları tablosunu kullanarak sisteme girmelidirler.
 • Yükseköğretim Kurulu 4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları Tablosu için TIKLAYINIZ.
 • 20 Nisan 2016 tarih ve 29690 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin Geçici Madde 1 üçüncü fıkrasına göre; sadece 06 Şubat 2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programına kayıtlı olan veya mezun olan öğrenciler doktora programına başvuru yapabileceklerdir.
 • Tıp Fakültesi mezunu adaylar sadece temel tıp bilimleri (Anatomi, Biyofizik, Biyoistatistik, Fizyoloji, Histoloji, Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Parazitoloji, Tıp Eğitimi ve Bilişimi ile Tıp Tarihi ve Etik) doktora programlarına en az 50 puan olan TUS Belgesi ile başvurabilirler.
 • Diş Hekimliği Fakültesi mezunu adaylar doktora programlarına en az 50 puan olan DUS belgesi ile başvurabilirler.
 • TUS, DUS ve EUS programlarında kayıtlı öğrenciler aynı anda doktora programına da kayıt yaptıramazlar.
 • 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı güz yarıyılı lisansüstü programlarına başvurular kontenjan tablosunda belirtilen özel koşullar da dikkate alınarak yapılmalıdır.
 • Sonuçlar yalnızca internet üzerinden (ilgili Enstitü’nün resmi web sitesinden) ilan edilecektir.

 Online Başvuru  Şartları ve Tarihleri:

 1. “Online Başvuru” işlemine başlamadan önce, Enstitü web sayfalarından kontenjanlar ve başvuru koşullarına ilişkin bilgileri dikkatle okuyunuz.
 2. Başvurular “online” olarak yapılacak olup, posta ile başvuru kabul edilmeyecektir.
 • Başlangıç Tarihi: 29 Haziran 2020
 • Bitiş Tarihi: 10 Temmuz 2020
Başvuru Kılavuzu için tıklayınız
Başvuru yapmak için tıklayınız
Lisansüstü başvurusu ile alakalı görüşlerinizi forum sayfamız üzerinden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twenty − 16 =