24 Nisan’da Kamu Çalışanları İzinli mi?

0
140

24 Nisan 2020 tarihinin resmi tatil olup olmayacağı konusu kamu çalışanları için bir merak konusuydu. Cumhurbaşkanlığı bu konu hakkında açıklama yaptı.

24 Nisan’ın kamu çalışanları için idari izin sayılıp sayılmayacağı konusuna Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından açıklama getirildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle önümüzdeki 23-24-25-26 Nisan 2020 tarihlerinde sokağa çıkma yasağı getirilmesi ardından Cuma gününe denk gelen 24 Nisan 2020 tarihinin kamu çalışanlarına izin verilecek mi sorusunu gündeme taşıdı

24 Nisan’da Kamu Çalışanları İzinli Olacak mı

Yapılan açıklamada kamu çalışanları için 24 Nisan’da kamu çalışanları izinli olacak mı sorusuna Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından: “Hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurmak kaydıyla, kamu çalışanları 24 Nisan 2020 Cuma günü’da izinli olacak.”  şeklinde olumlu yanıt verildi.

 

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından 24 Nisan kamu çalışanlarına yapılan resmi açıklama şu şekildedir:

“Kurum yöneticileri tarafından gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlardaki bütün çalışanların 24 Nisan 2020 Cuma günü idari izinli sayılmaları Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür.”

İdari İzin Nedir?

Resmi tatil izni hem kamu hem de özel sektörü kapsarken idari izin; yalnızca kamu çalışanlarına kurumlarınca verilen, çalışmasalar bile ücretlerinden kesinti yapılmayan bir izindir. 657 sayılı kanuna dahil olan devlet memurları ve kamu çalışanları idari izin kapsamında tatil yapmaları durumudur. 

Özel Sektör Çalışanları için 24 Nisan 2020 Tarihli İdari İzin Geçerli mi?

Özel sektör çalışanlarının idari izin hakları yoktur. Ancak 2429 Sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun gereceğince 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatildir. Resmi tatiler hem kamu çalışanlarını hem de özel sektör çalışanlarını kapsamaktadır. Söz konusu olan 24 Nisan 2020 tarihi için verilen idari izin sadece devlet memurları,devlet sanatçıları, belediye görevlileri, devlet sahne sanatçılarını da kapsamaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

20 + twenty =