2022 YÖKDİL Tarihleri

0
213

Özellikle akademik kariyer hedefleyen öğrencilerin tercihi olan YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) düzenlenmeye başladığı tarihten beri fazla araştırılan bir konu olmuştur. Bu yazımızda sizler için 2022 YÖKDİL Tarihleri konusunu araştırdık.

YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL (Yüksek Öğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı), 2017 yılından 2019 yılına dek YÖK’ün (Yüksek Öğretim Kurulu) kararı ile, Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanıp Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan merkezi bir dil sınavıdır. 28 Mart 2019’da yapılan 7’nci YÖKDİL’den sonra bu sınav, ÖSYM’ye transfer edilmiştir. 3 Kasım 2019 tarihinde yapılan YÖKDİL itibari ile yapılan tüm YÖKDİL’ler ÖSYM tarafından yapılmaya başlanmıştır.

YÖKDİL, ilk yapıldığı zamanlarda yılda 3 kez yapılmıştır ancak artık ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından, farklı bir süreç olmadığı sürece, her yıl İlkbahar ve Sonbahar dönemi olarak yılda 2 kez yapılmaktadır. 

YÖKDİL, alanlara ayrılan bir sınavdır. Bu alanlar Sosyal Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Fen Bilimleri olmaktadır. YÖKDİL’e girecek adayların, başvuracağı kuruma bağlı olarak veya belirli bir şart yoksa kendi ilgi ve uzmanlık alanlarına göre öncelikli olarak bu alanlardan birini seçmesi gereklidir. Bu üç alana ait sınav da aynı gün ve aynı tarihte yapılmakta olup yalnızca birine giriş sağlanabilmektedir. Sınavda karşımıza gelen soruların konuları ve içerdikleri kelimeler büyük oranda alanlara göre gelmektedir.

YÖKDİL için puan seviyeleri

YÖKDİL puanları, 100 tam puan üzerinden aşağıdaki şekilde harflendirilebilmektedir.

 • A Seviyesi: 90 – 100 arasındaki puanlar,
 • B Seviyesi: 80 – 89 arasındaki puanlar,
 • C Seviyesi: 70 – 79 arasındaki puanlar,
 • D Seviyesi: 60 – 69 arasındaki puanlar,
 • E Seviyesi: 50 – 59 arasındaki puanlar.

YÖKDİL puan hesaplama için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

YÖKDİL Puanı Kaç Yıl Geçerli?

YÖKDİL  sonuçları sınavın gerçekleştirildiği tarihten itibaren beş  yıl süreyle geçerlidir. 

Bazı kurumlar, puan geçerlilikleri hakkında, bu sene alınan veya en fazla üç sene önce alınmış bir sınav puanı şeklinde kendi şartlarını belirleyebilmektedir. Bu yüzden belirli bir kuruma başvuru yapılacak ise öncesinde kurumdan bilgi almak en doğrusu olacaktır.

YÖKDİL-YDS Farkı Nedir?

 • YÖKDİL, tıpkı YDS gibi, 80 sorudan oluşan, bu sorular için toplam 180 dakika süre verilen, yanlışın doğruyu götürmediği ve her sorunun 1.25 puan üzerinden toplam 100 tam puanlama sistemi bulunan bir sınavdır. YDS ve YÖKDİL için sınav süreleri, soru sayıları ve puanlama kısmı aynıdır. Bir fark bulunmamaktadır.
 • YDS, daha genel bir sınavdır, YÖKDİL alanlara ayrılmaktadır. Sınavda karşımıza alana yönelik olarak kelimeler gelmektedir. Bu durumun yarattığı en önemli fark ise sınav için gerekli kelime bilgisidir. 
 • YÖKDİL’de, YDS’de bulunan diyolog tamamlama ve (Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma (Restatement) konularından soru bulunmamaktadır.

YÖKDİL ve YDS için soru sayıları aynı olduğundan diğer kalan ortak konular için soru dağılımları farklıdır. Soru dağılımları hakkında daha detaylı bilgi almak adına YÖKDİL sınavında çıkan soru tipleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

YÖKDİL’e Kimler Başvurabilir?

 • Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlilik, doçentlik gibi lisansüstü eğitimler ile başvuracak adaylar,
 • Araştırma görevlisi gibi akademik kadrolar için başvuracak veya atamalarında kullanacak adaylar,
 • TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı), YDUS ( Tıpta Yandal Uzmanlık Sınavı) veya DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı) gibi sınavlara girecek adaylar,
 • Yabancı dil ile eğitim veren üniversiteler için yeterlilik puanı isteyen adaylar,
 • Bir amaç olmaksızın kendini denemek isteyen adaylar

YANLIŞ

YDS puanının geçerliği olduğu her alanda YÖKDİL puanı da geçerlidir.

DOĞRU

YÖKDİL puanının geçerli olduğu her alanda YDS puanı da geçerlidir. Ancak tam tersi doğru değildir. YÖKDİL ve YDS puanının geçerlilikleri arasında farklar bulunabilmektedir. Örnek olarak dil tazminatı için puan almak isteyen adayların kesin olarak YDS puanı alması gereklidir. 

DİKKAT!

Bazı kurumlar başvuru kabulünde, kendi şartlarını belirleyebilmektedir. Bu yüzden belirli bir kuruma başvuru yapılacak ise öncesinde kurumdan bilgi almak en doğrusu olacaktır.

2022 YÖKDİL Tarihleri

2022 YÖKDİL Tarihleri;

YÖKDİL genel olarak yılda 2 kez yapılmaktadır.

 • 2022 İlkbahar YÖKDİL (YÖKDİL/1) : 13 Mart 2022 tarihinde yapılacaktır.
 • 2022 Sonbahar YÖKDİL (YÖKDİL/2) : 28 Ağustos 2022 tarihinde yapılacaktır.

e-YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL ile e-YÖKDİL (Elektronik Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) arasında sınav içeriği ve geçerlili olarak bir fark bulunmamaktadır. Belirli şehirlerde ve ÖSYM’nin belirli merkezlerinde bilgisayar üzerinden düzenlenen elektronik YÖKDİL’dir.

e-YÖKDİL bu sene ilk kez yapılacaktır. e-YÖKDİL, elektronik olarak ÖSYM Elektronik Sınav Merkezleri olarak geçen Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir e-Sınav Binalarında yapılacaktır. 

ÖSYM e-Sınav Merkezlerinin kapasitesi kadar adayın başvurusu kabul edilebilmektedir. Kapasite dolduğunda başvuru tarihleri tamamlanmadan başvuru sonlandırılacaktır. Bu yüzden elektronik sınavı tercih edecek adayların başvuru için başvuru günleri olan 6 Temmuz-18 Temmuz arasındaki hızlıca başvuru yapmasını önermekteyiz.

e-YÖKDİL ile e-YDS Farkı Nedir?

YÖKDİL ve YDS arasında bulunan farklar e-YÖKDİL ve e-YDS arasında da geçerlidir. Bu sınavların elektronik ortamda yapılması dışında diğer yazılı olan sınavlar ile arasında bir fark bulunmamaktadır.

 • e-YÖKDİL 2022: 14 Mayıs 2022 tarihinde yapılacaktır.

e-YÖKDİL sınav tarihi için detaylı bilgi almak adına ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

YÖKDİL için başvuru tarihleri, tahmini sonuç açıklanma tarihi ve diğer tüm sınavlar için ÖSYM sınav takvimine bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

11 − 7 =