2022 Sonbahar YÖKDİL Ne Zaman?

0
202

YÖKDİL, ÖSYM tarafından düzenlenen ve akademik kariyer yapmayı planlayan adayların girebileceği Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’dır. YÖKDİL; Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri olmak üzere 3 alana ayrılmaktadır. Sınavda her alan için toplam 80 soru bulunurken sınav süresi 3 saat (180 dakika) olmaktadır. YÖKDİL daha önceki yıllarda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile YÖK koordinasyonunda düzenlenmiştir. Ancak 2019 yılından itibaren bu sınav da ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Yılda iki kere yapılan bu sınav için 2022 Sonbahar YÖKDİL Ne Zaman? sorusu merak konusu olmaktadır.

“2022 Sonbahar YÖKDİL Ne Zaman?” sorusunu yanıtlamadan önce YÖKDİL sınavını detaylı olarak ele alacak olursak;

YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL lisansüstü eğitime hazırlanan adaylar için ÖSYM tarafından düzenlenen Yüksek Öğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı olmaktadır. Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olarak alanlara ayrılan  bu sınavda her alan için 80 soru bulunmaktadır. Ayrıca İngilizce dilinin haricinde yalnızca Sosyal Bilimler alanında Arapça, Fransızca ve Almanca dillerinde de uygulanmaktadır. 

İlk YÖKDİL sınavı, Yüksek Öğretim Kurulunun talimatıyla birlikte 5 Mart 2017 tarihinde Ankara Üniversite ve Anadolu Üniversitesi işbirliği ile uygulanmıştır. 2019 yılına kadar Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmış ve Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiştir. 2019 yılından sonra ÖSYM’ye devredilen YÖKDİL, 3 Kasım 2019 tarihinden itibaren ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir. YÖKDİL, lisansüstü eğitime başvuracak adaylar için oldukça önemli bir sınavdır.

Lisansüstü eğitime başvurularda bazı üniversitelerce adaylardan belirli bir YÖKDİL puanı istenmektedir. Adaylar YÖKDİL puanı ile birlikte lisansüstü eğitime kabul edilmektedir. Ayrıca doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar da YÖKDİL’e katılabilmektedir. 80 sorudan oluşan sınav içeriğinde; Grammar, cümle tamamlama, kelime bilgisi, paragraf okuma anlama soruları, anlam bütünlüğünü bozan cümle soruları yer almaktadır. YÖKDİL’e başvuracak adaylar Remzi Hoca ile birlikte sistematik bir şekilde sınava hazırlanabilirler. 

YÖKDİL Geçerlilik Süresi

YÖKDİL ilk uygulanmaya başlandığı zamanlarda yılda 3 kez tekrarlanmıştır. Ancak sonrasında ise İlkbahar ve Sonbahar dönemi olarak yılda 2 kez uygulanmaya devam etmiştir. 2022 yılı için YÖKDİL tekrar 3 uygulanacak fakat bu sınavlardan biri e-YÖKDİL adı verilen elektronik sınav olacaktır. YÖKDİL geçerlilik süresi sınav sonuçlarının açıklandığı tarih itibariyle 5 yıl olmaktadır. YÖKDİL’in geçerlilik süresi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz YÖKDİL Geçerlilik Süresi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Yanlış

YDS ile YÖKDİL’in soru dağılımı aynı olmaktadır.

Doğru

YDS’de YÖKDİL’den farklı olarak eş anlamlı sözcükler ve diyalog tamamlama soruları bulunmaktadır. YÖKDİL’de bu soru tipleri bulunmamaktadır ve soru sayısının eşitlenebilmesi için diğer soru tiplerinin sayısı artırılmıştır.

YÖKDİL Soru Dağılımı

YÖKDİL ve YDS soru dağılımları benzer olmaktadır. YÖKDİL’de de ilk 20 soru kelime ve Grammar bilgisini ölçmeye yöneliktir. İlk 6 soruda kelime bilgisi sorulmaktadır. Genellikle bu sorulardan 1 tanesi Phrasal Verb içermektedir. Diğer 14 soruda Preposition, bağlaç, Tense, Gerund – Infinitive, Relative Clause – Noun Clause bilgisi ölçülmektedir. 2×5 şeklinde yani toplam 10 soruluk Cloze Test bulunmaktadır. 

YÖKDİL’de cümle tamamlama da oldukça büyük bir öneme sahiptir ve bu kısımdan 11 soru sorulmaktadır. Çeviri soruları da adayların zorlandığı kısımlardan biridir ve sınavda Türkçeden İngilizceye ve İngilizceden Türkçeye şeklinde toplam 12 soru sorulmaktadır. Paragraf tamamlama ve ilgisiz cümle soruları 6’şar adet olarak karşımıza çıkarken YÖKDİL paragraf soruları adayların en çok zorlandığı bölüm olmaktadır. YÖKDİL’de 5 paragraf karşımıza çıkmakta ve her paragraf için 3 farklı soru sorulmaktadır.

2022 Sonbahar YÖKDİL Ne Zaman?

Adaylar tarafından “2022 Sonbahar YÖKDİL Ne Zaman?” sorusu sorulurken ÖSYM Sonbahar dönemi sınav tarihini 28 Ağustos 2022 olarak açıklamıştır. Sınav başvuruları 6 Temmuz 2022 tarihinde başlayacak ve 18 Temmuz 2022 tarihinde sona erecektir. Geç başvuru tarihi ise 26 Temmuz 2022 olarak belirlenmiştir. Sınavın 16 Eylül 2022 tarihinde açıklanacağı belirtilmiştir. İlkbahar dönemi takvimi için 2022 İlkbahar YÖKDİL Ne Zaman başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca 2022 yılı için ilk kez e-YÖKDİL uygulaması da yapılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

15 − one =