2022 Sonbahar YDS Ne Zaman?

0
318

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2013 yılından beri düzenlenen Yabancı Dil Bilgisi Sınavı (YDS); hem akademik kariyer hedefleyen öğrenciler için hem de kamu ve özel sektörde ayrıcalık kazanmak isteyen adaylar için büyük bir önem taşımaktadır. Sınava hazırlanma süreci uzun bir süreç olduğundan 2022 Sonbahar YDS Ne Zaman? sorusu yılın ilk yarısında sıkça sorulmaktadır. 

YDS Nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS); ÜDS, KPDS ve KPSS gibi Yabancı Dil Sınavlarının kaldırılmasından sonra düzenlenmeye başlanan yabancı dil sınavıdır.

Sınav 80 sorudan oluşmakta olup 180 dakika (3 saat) süre dahilinde, sınava giren her adayın tüm sorular üzerinden puanlaması 100 tam puan üzerinden eşit olarak yapılmaktadır. 

DİKKAT!

YDS’de yanlış doğruyu götürmemektedir. Bu yüzden soruları boş bırakmamanız tavsiye edilmektedir. Tüm doğru soruların değeri, 1.25 puan olarak hesaplanmaktadır.

YDS için puan seviyeleri

YDS puanları, 100 tam puan üzerinden aşağıdaki şekilde harflendirilebilmektedir.

 • A Seviyesi: 90 – 100 arasındaki puanlar,
 • B Seviyesi: 80 – 89 arasındaki puanlar,
 • C Seviyesi: 70 – 79 arasındaki puanlar,
 • D Seviyesi: 60 – 69 arasındaki puanlar,
 • E Seviyesi: 50 – 59 arasındaki puanlar.

YDS Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından YDS puan geçerliliği, sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren olmak üzere 5 yıl geçerli olarak kabul edilmiştir.

Ancak ÖSYM mevzuat kapsamında, sınav puanının geçerlilik süresini belirleme yetkisini kurumlara da verilmiştir. Bu yüzden, başvuru yapılacak kurumun kabul ettiği geçerlilik süresinin öğrenilmesi gereklidir.

ÖNEMLİ!

YDS puanını dil tazminatı için kullanan adayların, puan geçerliliği 5 yıl olmaktadır. Bu sürecin sonunda, bu ayrıcalıktan yararlanabilmek adına sınava tekrar girilmeli ve puan yenilenmelidir. 

Sınavdan yeterli puan alamayan veya sınava girmeyen adayların dil puanı bir seviye düşürülmektedir. YDS puanı olarak C seviyesinin altına düşen adayların yabancı dil tazminatları kesilir.

2022 Yılı için YDS Tarihleri

2022 yılı içerisinde İlkbahar ve Sonbahar dönemi olarak adlandırılan 2 adet YDS yapılacaktır. Bu sınavlar için tarihler aşağıdaki şekildedir.

 • 2022 İlkbahar YDS (YDS/1) : 10 Nisan 2022 
 • 2022 Sonbahar YDS (YDS/2) : 23 Ekim 2022 

Bu sınavlara ek olarak yapılan e-YDS tarihleri hakkında 2022 e-YDS tarihleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 2022 Sonbahar YDS Ne Zaman?

2022 Sonbahar YDS için Başvuru Tarihleri

2022 Sonbahar YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı – 2022-YDS/2) için başvuru tarihleri 06 Eylül 2022 ile 15 Eylül 2022 tarihleri arasındadır.

Bu tarih aralığında başvuru yapamamış olan adaylar 23 Eylül 2022 tarihinde saat 23.59’a dek geç başvurudan yararlanabilirler. 

DİKKAT!

YDS için başvuru ve geç başvuru arasında %50’lik bir fiyat farkı bulunmakta olup geç başvuru tarihi yalnızca bir gün olmaktadır.

YDS’ye Kimler Başvurabilir?

 • Herhangi bir üniversitede lisans eğitiminden sonra yüksek lisans veya doktora eğitimlerine devam etmek isteyen adaylar,
 • Herhangi bir kamu kuruluşunda veya özel sektörde çalışan ve dil tazminatı için yabancı dil seviyesi belgesine ihtiyaç duyan adaylar,
 • Yurtdışı görevlendirme nedeni ile yabancı dil seviyesi belgesine ihtiyaç duyan adaylar,
 • TUS veya DUS’a girecek adaylar
 • KPSS A grubu kadrolar için başvuru yapacak adaylar gibi pek çok daldan aday YDS’ye başvurabilmektedir.

DİKKAT!
YDS’ye başvurabilmek adına en az bir lisans bölümünden mezun veya mezun olabilecek durumda olmak gereklidir. Bu kurumlar ve diğer tüm kurumların başvuru süreçleri ve şartları hakkında Mevzuat’ı incelemenizi tavsiye ederiz.

YDS’den Kaç Puan Alınmalıdır?

 • Yüksek lisans ve doktora başvuruları için genel olarak 50 puan ve üzeri,
 • Doçentlik  için genel olarak 65 ve üzeri,
 • Dil tazminati için genel olarak 70 ve üzeri,
 • Öğretim görevlisi ve yabancı dilde ders verebilmek adına genel olarak en az 85 ve üzeri puan istenmektedir.

Tüm kurumların istediği puan ve gerekli olan şartlar farklılık gösterebilir. Konu hakkında başvuracağınız kurumun genel şartlarını incelemenizi tavsiye ederiz. 

YDS’ye yönelik olarak herhangi bir seviye gerekmeksizin çalışabilmek adına YDS’ye nasıl çalışmalıyım adlı yazımızı inceleyebilir veya anasayfamız üzerinden bizden destek alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

four − 1 =