2022 İlkbahar YDS Ne Zaman?

0
210

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı yani diğer adıyla YDS; akademik kariyer yapmak; lisansüstü eğitime başvurmak ya da dil tazminatı almak isteyen adayların başvurduğu bir sınavdır. YDS 2013 yılından beri ÖSYM tarafından uygulanmaya devam etmektedir. İlkbahar ve Sonbahar dönemi olarak yılda 2 kere düzenlenen bu sınava başvurular sınav tarihinden 1-2 ay önce başlamaktadır. Bu nedenle 2022 İlkbahar YDS Ne Zaman sorusu başvurulara hazırlık için büyük önem taşımaktadır.

YDS Tarihleri ÖSYM tarafından belirlenmekte ve açıklanmaktadır. 2021 yılı içerisinde yine İlkbahar ve Sonbahar dönemi olmak üzere 2 kez YDS yapılmıştır. İlkbahar dönemindeki sınav 18 Nisan 2021 tarihinde, Sonbahar dönemindeki sınav ise 10 Ekim 2021 tarihinde uygulanmıştır. Sınav süresi 3 saat (180 dakika) olmaktadır. 2022 İlkbahar YDS Ne Zaman sorusunun cevabı ise 10 Nisan 2022 olarak belirlenmiştir. İlkbahar dönemindeki sınavlar genellikle Nisan ayında, Sonbahar dönemindeki sınavlar ise genellikle Ekim ayında yapılmaktadır. Geçmiş dönemlerdeki tarihler hakkında bilgi almak için YDS Tarihleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

YDS Başvuru Tarihleri

YDS başvuruları genellikle sınav tarihinden yaklaşık 1-2 ay önce olmaktadır. ÖSYM’nin 2022 İlkbahar dönemi için belirlediği YDS tarihi 10 Nisandır. YDS başvuru tarihleri ise 17 Şubat 2022 ile 28 Şubat 2022 arasındadır. Bu tarihler arasında başvuru yapamayan adaylar için geç başvuru günü bulunmaktadır. 17 Şubat ile 28 Şubat arasında başvuru yapamayan adaylar 8 Mart tarihinde başvuru yapabilirler. 10 Nisan 2022 tarihinde sınava katılım sağlayan adaylar ise sonuçlarına 6 Mayıs 2022 tarihinde ÖSYM üzerinden ulaşabileceklerdir. 

YDS Başvuru İşlemleri

YDS başvuru işlemleri hem başvuru merkezi üzerinden hem de bilgisayarlar üzerinden dijital olarak yapılabilmektedir. Eğer başvuru işlemi başvuru merkezlerinden birinde yapılacak ise sınava katılacak adayın kimlik kartının mutlaka yanında olması gerekmektedir. Adayların ÖSYM sisteminde fotoğrafları güncel değil ise ÖSYM kurumunda güncel fotoğraf çektirmeleri uygun olacaktır. Başvuruları internet üzerinden yapılacak ise adayların ÖSYM’nin Aday İşlemleri sistemine T.C. Kimlik ya da Y.U. numaraları ve şifreleriyle birlikte giriş yapmaları gerekmektedir. Adaylara bir başvuru formu sunulmaktadır ve kişisel bilgilerin bulunduğu bu başvuru formu adayların hangi dilden sınava gireceklerini de belli ederek eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

2022 ÖSYM YDS Takvimi

2022 ÖSYM YDS Takvimi

2022 ÖSYM YDS Takvimi yukarıda bulunan tablodaki gibidir. E-YDS ile ilgili bilgi almak isterseniz 2022 İlkbahar e-YDS Tarihleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

YDS’ye Girebilecek Adaylar

YDS’ye akademik kariyer yapmayı düşünen yani lisansüstü programlara başvuracak ve kendilerinden üniversitelerce YDS puanı istenen adaylar girebilmektedir. Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personelleri, 3269 sayılı Uzman Erbaş Uzman Erbaş Personelleri, 3466 Uzman Jandarma 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar, 2914 sayılı Yükseköğretim Personelleri kanunlarına tabii olanlar YDS’ye girebilecek adaylar arasında yer almaktadır. Kadro karşılık gösterilmek şartıyla sözleşmeli personeller de sınava giriş sağlayabilmektedir. YDS puanı yalnızca lisansüstü eğitimlere başvururken değil aynı zamanda dil tazminatı alabilmek için de kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14 − thirteen =